Strechy nad oblakmi

Recenze knížky věnované tatranským chatám

Těsně před Vánoci, v loňském roce, se křtilo druhé doplněné vydání knihy Františka Mrázika "Strechy nad oblakmi". Krásná knížka vypráví o tatranských chatách a o lidech, kteří s nimi spojili svůj život. Můžete se také těšit na novou reedici "Smiechu na lane" od Ivana Baja. Vyjde už v březnu.

Od chat k vrcholkům

V prvním vydání se kniha dostala na pulty v roce 1998. František Mrázik společně s Jaroslavem Švorcem a dalšími vydal knížku plnou zajímavých příběhů. Každá chata včetně těch, které už dnes v Tatrách nestojí, má svou historii, svého chataře a svůj příběh. Konečně není to kniha o stoupání na vrcholky, ale určitě by k nim bylo bez tatranských chat o hodně dál.

Příběh Františka Mrázika

Svůj příběh měl i František Mrázik (1914-2001). Pracoval před válkou jako úředník v Žilině, ale po roce 1950 ho turistika, horolezectví a lyžování přivedli do Vysokých Tater. Pracoval tu nejprve na chatách, pak jako dobrovolný člen horské služby a brzy se stal profesionálním záchranářem. V roce 1956 se stal náčelníkem Horské služby na Slovensku, pracoval také jako horský vůdce. Celý život byl hlavní vůdčí osobností horské záchrany v Československu. Možná znáte i další knihu, na které se podílel: "Priekopníci Horskej služby na Slovensku" (1993).

%%full%%

Křest sněhem

Druhé vydání jeho knihy o chatách inicioval jeho syn. Františka Mrázika ml. vedla k vydání druhého doplněného vydání touha zpracovat rychle nové události, které chaty poznamenaly. Stačí jen vzpomenout na ničivé laviny, které zasáhly populární Chatu pod Rysmi nebo požár, který úplně zničil Zbojníckou chatu. I jemu pomohl Jaro Švorc, knížku společně doplnili o nové fotografie a kresby. "Strechy nad oblakmi", které vyšly v nákladu 2 000 ks pokřtili společně sněhem Ivan Gálfy a Viktor Beránek před Rainerovou útulňou 16. prosince 2006.

A na co se ještě můžete těšit?

Legendární knížka horolezce, humoristy a karikaturisty Ivana Baja "Smiech na lane" se dočká další reedice. Autor připravuje nové rozšířené vydání nezapomenutelných horolezeckých historek a  karikatur. Měla by vyjít v březnu (měsíc knihy!) 2007, knihu si nenechte rozhodně ujít.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru