TANAP podepsal dohodu o spolupráci s Poláky a Američany

Tři národní parky řeší společné problémy ve spolupráci

Tři národní parky spojuje podobný charakter území, obdobná návštěvnost i péče o krajinu. Ředitelé tří sesterských národních parků ze Slovenska, Polska a Spojených států amerických se ve středu dohodli na další pětileté spolupráci, a to například v oblasti péče o přírodní prostředí, environmentálního vzdělávání, ekoturistiky či výměny zkušeností.

Vzájemná spolupráce bude mít pokračování

Po pěti letech v polském Zakopaném opět podepsali dohodu o spolupráci slovenský Tatranský národný park (TANAP), polský Tatrzański Park Narodowy (TPN) a americký Rocky Mountain v Coloradu. Ředitel Správy TANAPu Pavol Majko označil spolupráci za přínosnou. "Každé územie je niečim iným špecifické a má svoje priority, dôležité je však to, čo je spoločné, máme napríklad podobné územia i návštevnosť, ale aj podobné starosti. Naše sesterské parky majú ale oproti nám aj výhody, takže sa od nich vieme veľa naučiť," řekl ve středu 19.4.2017.

Vzájemná podpora

Cílem dohody je podle Správy TANAPu podpora mezinárodní spolupráce a sesterských národních parků, jakož i výměna zkušeností a odborná příprava pracovníků všech parků prostřednictvím projektů mezinárodní spolupráce. Spolupráce se realizuje prostřednictvím výměny technických a odborných znalostí, informací, dat, technologií, školení a zkušeností. Nejvíce a nejintenzivněji spolupracuje slovenský TANAP se sousedním národním parkem v Polsku, jako například při sčítání kamzíků, monitorování medvědů a dalších praktických činnostech ve prospěch biologické rozmanitosti.

Podobná návštěvnost

Ředitel správy národního parku oceňuje na americké straně vyřešenou správu pozemků, ale také velmi dobře zpracovaný systém regulace návštěvnosti. "Majú tam automatické čítačky počtu ľudí, vedia tak vopred upozorniť ďalšieho návštevníka na to, ak je niektorý chodník plný či iný zase voľnejší. Znamená to, že sa im nestane to, že by tam boli nejaké dvojhodinové či trojhodinové rady," vysvětlil. Na druhé straně však podle něj Američané závidí TANAPu velké šelmy. "Na základe tlaku chovateľov dobytka tam boli medvede a vlky vystrieľané," dodal Pavol Majko. Filozofie bezzásahových zón národních parků je podle něj stejně blízká.

Zdroj:

Tisková zpráva Správy TANAPu

Zajímavosti

  • Ověření sčítacích systémů již probíhaly i na Slovensku. Automaticky se sčítali lidé směřující na Rysy. Klasické sčítání návštěvnosti v létě je ale pořád ruční práce.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru