Ťatliakovu chatu zasáhla lavina

Chata měla štěstí. Statika zůstala nenarušená.

Vysoké lavinové nebezpečí se nakonec projevilo deskovou lavinou, která spadla samovolně na Ťatliakovu chatu v Roháčské dolině. Lavina spadla 11. února 2013 v dopoledních hodinách a její čelo se opřelo do zdí Ťatliakovy chaty.


Desková lavina z Rákoně

Ťatliakova chata (1373 m n. m.) v Roháčské dolině v Západních Tatrách byla minulý týden zasažená lavinou. Jak informovalo Středisko lavinové prevence desková lavina ze suchého, nafoukaného sněhu se uvolnila samovolně, pravděpodobně v neděli nebo až v pondělí 11.2.2013 v dopoledních hodinách.

Zrádný třetí stupeň

Ve vysokohorském terénu všech pohoří na Slovensku bylo vyhlášené zvýšené lavinové nebezpečí, to je prostřední 3. stupeň z 5ti dílné mezinárodní stupnice. Za poslední období připadlo poměrně velké množství nového sněhu, který byl nad hranicí lesa vlivem větru nafoukaný do sněhových převějí a místy až do tvrdých desek. Třetí stupeň lavinového nebezpečí upozorňuje na výskyt menších až středně velkých spontánních lavin. Avšak větší laviny, které by mohly zasáhnout až na údolní turistické trasy, se nepředpokládaly (!).

Zastavila se o chatu

Čelo této laviny se však opřelo až do zdí novostavby Ťatliakovy chaty, přičemž vyvalilo dvoje dveře a dvě okna. Poškozená je i trafostanice. Statika chaty zůstala naštěstí nenarušená. Lavina vytvořila okolo chaty nános přibližně 120 m široký a místy až 2 až 2,5 m vysoký. Lavina se uvolnila ze třech žlabů na jihovýchodním svahu Rákoně v nadmořské výšce přibližně 1700 m n. m. Suchý sníh v lavině nabral dostatečně velkou rychlost a energii na polámání několika stromů a na překonání přirozené terénní překážky nad chatou, která chatu dosud před lavinami úspešně chránila. Celková délka lavinové dráhy tak dosáhla téměř 620 m při převýšení 230 m. K chatě se podle všeho už jen "doplazila".

Síla přírody

Ani zakreslení potenciálních lavinových drah v lavinovém katastru s lavinou s dosahem až k Ťatliakově chatě dosud nepočítalo. Lavinové dráhy nad Ťatliakovou chatou se nyní aktualizovaly. I tato lavina je ukázkou síly a nepředvídatelnosti vysokohorského prostředí a všech procesů, které toto prostředí utvářejí.

Zdroj:

Tisková zpráva SLP Horské záchranné služby

Zajímavosti

  • 3. stupeň lavinového nebezpečí je nezrádnější. Opět se to potvrdilo.
  • V posledních patnácti letech došlo ke zničení 3 vysokohorských chat (Zbojnička a Chata kpt. Raši požárem) a 1 lavinou (Chata pod Rysmi). Další 2 chaty v Západních Tatrách (Žiarská a Ťatliakova) měly velké štěstí. Laviny se o ně zastavily nebo je jen těsně minuly.
  • Fotografie a zákres laviny najdete na webu Střediska lavinové prevence. Pokud by měla lavina v údolí vyšší rychlost, chatu by jistě smetla.

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru