Tatranské bludné kořeny

Opravdu je značení turistických cest tak dokonalé?

Říká se, že turistické značení v Čechách, na Slovensku a v Polsku je nejlepší na světě. Každý turista kráčící po tatranských horách může jen zaplesat a dát mi za pravdu. Jenže tu a tam se naskytne potřeba sejít trochu níže a rázem nastává problém.


Možná, že za to může bludný kořen nebo jen malá ztráta koncentrace. Vždyť tady dole je přece ta cesta široká a žádné nebezpečí nehrozí…Ale my se přece potřebujeme přesunout rychle z doliny do doliny nebo jdeme na (jediný) autobus do nejbližší vsi.

Bludný kořen číslo jedna

  • Tatranská magistrála turistická značka mezi ústím Žiarské dolinyJalovskou (Jaloveckou) dolinou.

Na první pohled široká cesta, ze které se přeci nedá nikam zabloudit. Navíc zde jsou i turistické značky. Ale jen začátku. Záhy zjistíte, že dávat pozor se vyplácí. Že značky jsou hlavně v místech, kde nejsou primárně třeba – tedy v rovných a přehledných úsecích. Ale v místech, kde se cesty spojují či se napojuje jiná, zcela chybí! Kudy teď?

A znovu značky chybí při přechodu velkých pastvin, kde cesta není vůbec patrná s směr jen odhadujete. Bývá zvykem, že se na druhou stranu louky dává tzv. volavka, tedy větší turistická značka. Tady byla pouze jedna malá a několikrát přemalovávaná značka, ze které člověk jen mohl hádat, jestli vás posílá vpravo či vlevo (vlevo je správně). Je dobré si tedy trochu prostudovat mapu.

Bludný kořen číslo dvě

  • Sestup od ústí Jalovské (Jalovecké) doliny do Jalovce turistická značka.

Máte za sebou několik dnů v horách, slunce svítí a za hodinu vám jede autobus z Jalovce. Vrhnete se dolů z kopce s vidinou výborných halušek v civilizaci, žlutá značka krásně svítí na stromech a vy jdete podle mapy. A navíc...vždyť jste tu cestu již tenkrát šli!

A tak u horského hotelu Mních zakopnete o bludný kořen a rázem se žluté značky ztratí. Následuje stále méně jistý pochod po loukách a při okraji lesa jen pouhých pár metrů vedle silnice z Bobrovecké Vápenice. Hledáte místo, kde se odbočuje na most přes Jalovský potok. Žlutou značku nenajdete, ale zato se objeví červená (!). Kde se tady vzala nemáte tušení a navíc se tu objevuje jen ve 3 exemplářích (!). Ale věřte ji! Ta značka vás konečně dovede k lávce a brodu. A do Jalovce už je, co by kamenem dohodil.

A proč vlastně bloudíte? Protože cesta, kterou máte třeba v mapě VKÚ Harmanec z roku 2001, už tudy nevede, ale jde z Bobrovecké Vápenice pěkně po silnici a zavede vás (dosti nešikovně) až na druhý konec Jalovce. Tedy o kus níže, než je konečná zastávka autobusů na návsi u zvoničky.

A na konečné? Tam je opravdu konec světa. Nikde se nic nedovíte – není zde značka a tudíž ani ukazatel, ani mapa Západních Tater. Kdo tady vystoupí z autobusu při cestě do hor, musí ihned sáhnout po mapě nebo očekávat dobrou radu od řidiče autobusu.

Další bludné kořeny

A tak jsem si v této souvislosti vzpomněl na knížku Zdeňka ŠmídaProč bychom se nepotili, kde popisuje bloudění a bludné kořeny.

Víme, že horák, než zabloudí, zakopne."

Mate-li podobné zážitky s nejistou orientací na tatranských či spíše podtatranských cestách, tak napište. Můžeme tak společně vytvořit první Tatranskou mapu bludných kořenů! Těšíme se na vaše reakce.

Zajímavosti

  • Nejlepší halušky jsou v Liptovské izbě v Liptovském Mikuláši. Souhlasíte?

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru