Tatranské haraburdí

V Tatrách upozorňují na majitele rozpadlých památek

Nový web se věnuje rozpadlým památkám na území Tater. Spočítá je?

Nový web, za kterým stojí Tatranský okrašlovací spolok, chce vyvolat diskuzi nad velkým množstvím rozpadlých a rozpadajících se staveb na území Vysokých Tater. Vzhledem k počtu takových ruin je to velice rozsáhlé téma, které si určitě zaslouží pozornost.

Hotel LomnicaPříklad za všechny

Typickým příkladem tatranské haraburdy je hotel Lomnica, který se nachází přímo v centru Tatranské Lomnice a chátrá už více než deset let. Z chlouby známé široko daleko je rázem ostuda města. Na novém webu Tatranské haraburdy o něm najdete kromě základních údajů a fotografie i informace o aktuálním stavu doplněné o podrobnosti o majiteli pocházející z katastru nemovitostí. „Haraburda predstavuje niečo nepotrebné, odhodené. Lenže my nechceme aby sa tie stavby stali nechcenými a boli odsunuté nabok ako odhodené hračky. Budova spolu s okolitou zeleňou vytvára jeden konzistentný celok, ktorý pokojne a harmonický vytvára jednotný kladný vzťah k okolitému prostrediu", uvedl minulý pátek na tiskovce ve smokoveckém hotelu Grand Jakub StaškoTatranského okrášľovacího spolku.

Další haraburdí resp. další cennosti

Podobným haraburdím jsou podle nového webu www.tatranske-haraburdy.sk například tyto stavby:

  • Štrbské Pleso: Vila Limba, Vila Marína, rozhledna Monte Móry
  • Tatranská Polianka: Liečebný dom Limba, Hotel Weszterheim-Széplak
  • Nový Smokovec: Vila Lavina, Červený kríž - Pavilón A
  • Starý Smokovec: Liečebný dom Európa
  • Tatranská Lomnica: Hotel Lomnica, Vila Széchényi, Kúpeľný dom, budovy lanovky v Tatranské Lomnici a na Štartu

Ale neberte vyjmenované stavby jako haraburdí v pravém slova smyslu! Historické objekty jsou pravým opakem a patří mezi architektonické klenoty na území Tater a často jsou tyto skvosty paradoxně i pod památkovou ochranou. Jejich hodnota je nevyčíslitelná, ale vlivem času se stávají bezcennými a jejich demoliční stav je výsledkem dlouhodobého nezájmu a spekulací.

V některých případech jde o viditelné selhání státních a samosprávních orgánů, které musí dbát na to, aby vlastníci objektů udrželi svůj majetek v dobrém stavebně - technickém stavu.

Tatranské haraburdy

Dnes už je na stránkách popis již 12 objektů, které jsou současně i kulturními památkami a jejich majitelé se o ně už dlouhododbě nestarají. Jakub Staško věří, že tato forma prezentace může donutit některé majitele se současným stavem něco udělat. Stránky kromě ruin představují i další kulturní památky a památná místa ve Vysokých Tatrách. Mnohé jsou zapomenuté a neprávem opomíjené.

Pokud vám nestačí jen fotografie z webu projektu, podívejte se i na fotogalerii Soni Mäkké z Hiking.sk, která několik obrázků chátrající tatranské historie umístila na svůj profil na síti facebook.

Plus 7 dní

Ke stavbám se vyjadřuje také Tomáš Bujna (Orol), který věnoval spoustu úsilí i na svém tatryblogu.sk k osvětlení stavu věcí. O zchátralých stavbách se vyjádřil i do týdeníku Plus 7 dní. Z pohledu architekta vidí spoustu věcí jinak.

Zdroj:

Tisková zpráva TOS Tatry, Webnoviny.sk, Tatryblog.sk - Tomáš Bujna, Soňa Mäkká


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru