Terasa na Lomnickém štítu zvedá adrenalin

Visutá terasa na Lomnickém štítu umožní nahlédnout do hlubin Malé Studené doliny

Tatranské lanové dráhy si na letní sezónu připravily dvě zpestření pro návštěvníky Lomnického štítu (2634 m). První vám zaručeně zvedne hladinu adrenalinu, druhé by ji naopak mělo zklidnit.

Vykročte si nad Malou Studenou dolinu

Od 27. června 2008 je otevřena nová vyhlídková terasa na vrcholu Lomnického štítu. Terasu projektanti a statici připravili tak, aby odolala náporům tatranské zimy i rychlému větru (až 252 km/h). Atrakcí na ní bude zcela jistě čtyři metry dlouhá a metr široká visutá část, která vyčnívá přímo nad Malou Studenou dolinou.

Terasu vybudovali během tří měsíců i díky pomoci vrtulníku. Pro projektanta Pavla Jurča to byla srdeční záležitost. Uvedl, že čtyřmetrové vysunutí je maximum, které mu podmínky na štítu dovolily. Při návrhu musel společně se statiky počítat se sněhem, námrazou i silným větrem a také se stoupavým prouděním z doliny. Celá konstrukce je proto připevněná k  podkladu chemickými kotevními lepidly.

Video: Lomnický štít

 

Méně odvážné, ale stejně krásné

Součástí terasy je i klidnější zákoutí, které tvoří malá botanická zahrádka. Spatřit zde můžete přirozeně rostoucí tatranské druhy rostlin, nejsou to pěstované květiny. V nejvýše položené zahradě na Slovensku je popsáno přes 20 druhů vyšších rostlin, mimo to tu najdete ještě další mechy nebo lišejníky. Informace o  jednotlivých rostlinách najdete i na informačních panelech, pokud sem dorazíte v době, kdy právě nekvetou. V terénu jsou označeny jednotlivé rostliny tabulkami.

%%full%%

Co byste rozhodně neměli minout? Pouze v Tatrách roste lžičník tatranský (Cochlearia tatrae Borbás) a také lomikámen karpatský (Saxifraga carpatica Rchb.), oba patří na Lomnickém štítu mezi nejvzácnější druhy.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru