Tragédie pod Zbojničkou vzala 2 životy

Po pádu zemřel turista i nosič - záchranář.

V neděli 26.3.2017 v odpoledních hodinách přijala Horská záchranná služba (HZS) tísňové volání od náhodných turistů, kteří se nacházeli ve Velké Studené dolině na turistickém chodníku směřujícím k Zbojnické chatě.

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Pomoc v nouzi

Turisté slyšeli volání o pomoc od ženy, která se nacházela nad skalním prahem, přes který údajně spadl její přítel. Turisté nejdříve kontaktovali personál na Zbojnické chatě, kde je informovali, aby volali HZS. Telefonické spojení s turisty, kteří oznamovali volání o pomoc, bylo pro špatný signál mobilního telefonu několikrát přerušeno. Turisté později oznámili, že se šli podívat na místo, kde měl muž údajně spadnout. 22 letý Slovák z Michalovců pádem utrpěl zranění neslučitelná se životem.

Záchrana z chaty i ze Smokovce

Pro silný nárazový vítr v údolí nebylo možné na zásah nasadit leteckou techniku, proto na pomoc odešlo záchranné družstvo ze Starého Smokovce. Po obdržení informací od turistů na místo šel i dobrovolný záchranář HZS pracující na Zbojnické chatě. K dobrovolnému horskému zachránci se přidal další adept na člena HZS, člen personálu Zbojnické chaty - nosič Maťo Hurajt, který ale během přesunu v terénu nešťastně spadl na zledovatělém terénu a po 200 m pádu a také on zraněním hlavy na místě podlehl. Do příchodu záchranného družstva HZS se lidem z chaty podařilo k ženě dostat a dopravit ji do bezpečí. Záchranáři HZS obě těla po obhlídce transportovali do márnice ve Starém Smokovci, kde je předali příslušníkům Policie.

Soustrast pozůstalým

Ředitel a členové Horské záchranné služby vyjadřují obrovskou lítost nad celým případem, při kterém přišel o život člověk, který šel na pomoc druhým. I touto cestou by rádi vyjádřili upřímnou soustrast pozůstalým.

Pozor na podmínky na horách

Podmínky ve vysokohorském prostředí se vlivem ochlazení, které následovalo po déletrvajícím teplém proudění výrazně změnily. Sníh je tvrdý, firnových a na některých místech zledovatělý. HZS upozorňuje všechny návštěvníky, aby dané podmínky nepodceňovali!

Zdroj:

Tisková zpráva HZS

Zajímavosti

  • Maťo Hurajt byl nosič ze Zbojnické chaty, působil také jako dobrovolný záchranář. Zahynul ve věku 28 let. Chtěl se stát profesionálním členem HZS, zůstala po něm žena a malý syn.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru