Tragická nehoda pod Mlynárom

V lavině zahynul záchranář Roman Bencúr

Dne 28.2.2019 v dopoledních hodinách byl na operační středisko tísňového volání HZS nahlášen pád laviny ve Veľkém Mlynárově žlabu v oblasti Bielovodské doliny.


Horolezci ve žlabu

Lavina strhla jednoho z dvojice horolezců, kteří v dané chvíli lezli v horní části Mlynárova žlabu. Druhý zůstal uvízlý v exponovaném terénu, asi 100 metrů pod vrcholem a neměl s kamarádem ani hlasový ani vizuální kontakt. O součinnost byla okamžitě požádána VZZS z Popradu. Posádka vrtulníku VZZS vyzdvihla na heliportu v Starém Smokovci na palubu psovoda HZS s lavinovým psem a společně směřovali na místo nehody v Bielovodské dolině. Druhá skupina záchranářů HZS směřovala do oblasti pozemní a další záchranáři HZS byli připraveni na heliportu.

Záchrana nebyla možná

Lavinou zasaženého horolezce Romana Bencúra se podařilo okamžitě po příletu na místo ještě ze vzduchu lokalizovat. Byl částečně zasypán lavinou. Bohužel při pádu utrpěl zranění neslučitelná se životem.

Záchranná akce pokračovala dál

Druhého horolezce bylo třeba vyprostit z exponovaného terénu, ale pro silný nárazový vítr nebylo možné to uskutečnit za pomoci letecké techniky. Horolezec mezitím začal sám sestupovat žlabem naproti horským záchranářům. V ústí žlabu již byly podmínky pro letecký zásah příznivější. Vrtulník VZZS po mezipřistání v ústí Bielovodská doliny se vrátil spolu se záchranářům HZS do doliny a horolezec byl následně pomocí palubního jeřábu evakuován z terénu a vysazen na Lysé Polaně. Odtud už pokračoval vlastním vozidlem.

Připojujeme se k Horské záchranné službě a touto cestou vyjadřujeme soustrast rodině. Při tragické události zahynul dlouholetý obětavý záchranář. Čest jeho památce!

Zdroj:

Horská záchranná služba

Zajímavosti

  • Podle předběžných informací šlo o samovolně uvolněnou lavinu.

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru