Tři úrazy ve vysokohorském terénu

Někdy se to sejde. HZS zasahovala na třech místech najednou.

V sobotu 10.3.2018 bylo rušno u záchranářů. Ve stejné době byly nahlášeny tři různé incidenty. Lavina, pád na sněhu a úraz skialpinisty. Nejhorší tragédie se stala pod Huncovským štítem.


Tři zásahy najednou

V odpoledních hodinách byly dne 10.3.2018 ve stejném čase nahlášené tři úrazy ve Vysokých Tatrách. V prvním případě šlo o české horolezce, které v oblasti pod Slavkovskou kopou (2 346 m) smetla menší lavina. Jeden z Čechů si při pádu poranil hlavu a potřeboval ošetření. Vzápětí se s HZS spojil slovenský lyžař, který nahlásil úraz dolní končetiny skialpinisty pod Zbojnickou chatou. Ve stejnou dobu telefonoval na tísňovou linku HZS i polský turista.

Vážná nehoda Poláků

Turisté z Polska vystupovali letní trasou na Kežmarský štít. Při sestupu zakopl 35 letý Polák mačkou a po asi 150 metrovém pádu v oblasti Huncovského štítu směrem do Huncovské doliny si vážně poranil hlavu. Posádka VZZS byla v té době pro nepříznivé počasí a nízkou oblačnost nedostupná. Do záchranné akce bylo povoláno několik záchranářů z oblastního střediska Vysoké Tatry.

Smutný konec

Skupina záchranářů se připravovala k výstupu ke zraněnému v Huncovské dolině. Během záchranné akce se zlepšilo počasí, což umožnilo nasazení letecké techniky. Posádka VZZS po vyzvednutí záchranáře HZS na palubu vrtulníku na heliportu ve Starém Smokovci směřovala do Huncovské doliny, kde v té době už svého kamaráda resuscitoval polský turista. Pacient byl záchranářem za pomoci navijáku vyproštěn z terénu a převezen do oblasti Velké Svišťovky, kde lékařka VZZS pokračovala společně se záchranářem v resuscitaci. Během probíhající resuscitace byl pacient transportován do nemocnice v Popradě. Posádka vzala na palubu i jeho kamaráda, jehož psychický stav nedovoloval samostatný sestup. Na centrálním příjmu v nemocnici, i za pomoci automatického resuscitačního přístroje, který poskytla HZS, probíhal boj o jeho život. Navzdory obrovské snaze všech zúčastněných se ho oživit nepodařilo.

Další záchranné akce

Záchranná skupina vyrazila ze základny HZS směrem do Velké Studené doliny pro českého horolezce. Zároveň odešli na pomoc skialpinistovi s poraněnou končetinou dobrovolní záchranáři ze Zbojnické chaty. Po ošetření a zafixování končetiny byl svezen saněmi do oblasti Húpaček, odkud ho již za pomoci sněžného skútru transportovali do Starého Smokovce. Na další ošetření už pokračoval samostatně. Mezitím horolezci z Čech po konzultaci se službukonajícím záchranářem a po svépomocném prvotním ošetření začali sestup do Vareškové doliny. Zde se s nimi setkala i pozemní skupina záchranářů HZS, která jim šla naproti. Na místě ošetřila zranění českého lezce a za saněmi ho přepravila pod Bránu, odkud pokračovali Velkou Studenou dolinou sněžným skútrem do Starého Smokovce. Pacient byl předán přivolané posádce záchranky.

Zdroj:

Tisková zpráva HZS

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru