Turistické cesty jsou od pátku zkrácené

Sezónní uzávěra zkracuje horské cesty. Začíná zima.

Dnes už zůstalo horské prostředí osiřelé, lidé s musí zastavit u chat a do vysokohorského terénu už nemohou. Začala platit sezónní uzávěra turistických cest v Tatranském národním parku.

Uzavření tatranských cest sezónní uzávěrou31. října nadlouho naposledy

Milovníci vysokohorských túr se v tomhle kalendářním roce včera vydali na túry končící na vrcholech tatranských štítů ve čtvrtek 31. října naposledy. Od pátku 1. listopadu už je pro turisty v Tatranském národním parku přibližně 200 kilometrů značených turistických cest nad vysokohorskými chatami uzavřených. Chaty, kromě Chaty pod Rysmi, zůstanou přístupné i během zimní turistické (a skialpinistické) sezóny.

Vyznačená zimní uzávěra cest

Zimní uzávěra turistických cest byla Státními lesy TANAPu v terénu už řádně vyznačena informačními tabulkami. Poté, co napadne sníh, orientaci turistům na otevřených turistických cestách ulehčí zimní tyčové značení, které v délce téměř 30 km zabezpečuje Středisko terénních služeb Státních lesů TANAPu. Sezónní uzávěra potrvá do 15. června příštího roku. Uzavření turistických cest ve vysokohorském prostředí během zimních měsíců chrání nejen vzácné živočišné druhy – kamzíka horského tatranskéhosviště horského tatranského, ale i půdní kryt, který je nejzranitelnejší právě v jarním období.

Pozor na bezbariérových cestách

Osm bezbariérových chodníků nebude během zimní sezóny uzavřeno. Avšak turistům se sníženou schopností pohybu budou přístupné jen do té dobym než napadne sníh. Celková délka bezbariérových chodníků na území TANAPu a PIENAPu přesahuje 34 km a bližší informace o nich poskytuje informační brožura Tatry bez bariér, dostupná v infocentrech Státních lesů TANAPu a na webu.

Zdroj:

Tisková zpráva ŠL TANAPu.

Zajímavosti

  • Státní lesy TANAPu zabezpečují údržbu a značení turistických cest na území Tatranského národního parku a Pieninského národního parku v celkové délce téměř 800 kilometrů. Ochranné obvody Státních lesů TANAPu ve spolupráci se Střediskem terénních služeb Státních lesů TANAPu zabezpečují během celého roku i údržbu přemostění nad drobnými vodními toky, údržbu a opravu zábradlí okolo turistických chodníků, prořezávání cest v pásmu kosodřeviny a zimní značení tyčemi.
  • Turistická cesta v úseku Slavkovský štít od Slavkovské vyhlídky a magistrála v úseku Sliezsky dom - Popradské pleso jsou uzavřené pouze v době, kdy je na cestě vrstva sněhu. Počítat je třeba i s tím, že od prvního dne nového roku je až do konce sezónní uzávěry uzavřen (od 1.1. do 15.6.) pro turisty i Symbolický cintorín pod Ostrvou.
  • Už předloni Krajský úřad životního prostředí v Žilině prodloužil až do 31. prosince 2014 výjimku na celoroční využívání turistické cesty v úseku Žiarska chata – Žiarske sedlo (zelená značka) a Plačlivô – Smrek  Baranec končící se v ústí Žiarské doliny (žlutá značka).

Vyhledejte si ubytování

Fotografie


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru