Túru ve Vysokých Tatrách si užijete i s dětmi

Pořádně se na ni ale připravte!

Pokud jste milovníci nejmenších velehor na světě – Vysokých Tater, nemusíte se bát se tam vypravit s malými dětmi. Samozřejmě, svůj pobyt na Slovensku budete muset přizpůsobit malým spolucestujícím, ale i tak si to určitě užijete.


Zjistíte, že nejde o to ujít co nejvíce kilometrů a zdolat co nejvíce výškových metrů. S dětmi zpomalíte a začnete si užívat drobné radosti vysokohorské turistiky. Aby všechno klaplo tak, jak má, důležité je se na to všechno dobře připravit.

Pořiďte celé rodině kvalitní obuv

Ještě předtím, než se vydáte na cesty, zkontrolujte si, zda máte vy i vaše už chodící děti dobré obutí. Pevná bota je základ. Ano, občas můžete v Tatrách potkat i zbloudilé cizince v žabkách či sandálkách do města, ale to není bezpečné. Podrážka musí být pevná a dobře sedět na kamenech. Nejlepší jsou vysoké boty, při kterých máte zpevněný kotník.

Opatrnosti není nikdy dost

I s dobrými botami buďte opatrní. V Tatrách jsou úrazy na denním pořádku, bohužel, často i s vážnými či tragickými následky. A o české nerozvážnosti si Slováci rádi dělají vtipy, takže nezdravé sebevědomí a plátěnky nechte doma! Češi nejsou připraveni na to, že Tatry jsou tak velké, a tak náročné. My tak vysoké hory nemáme, takže si nedokážeme představit, jaké nástrahy na nás čekají.

Za nehody, které se v Tatrách stávají, může z velké části neopatrnost, pozdní nástup na túru, často i prudké změny počasí, na které nejsou lidé připraveni. I když vy určitě riskovat nebudete, raději si sjednejte komplexní cestovní pojištění online, které bude zahrnovat i vysokohorskou turistiku nebo případný odvoz helikoptérou. Vždy se pořádně informujte, co všechno cestovní pojištění zahrnuje.

Přizpůsobte túru dětem

Případným nehodám se vyhnete, pokud budete mít nejen dobré boty, ale i vhodné oblečení a vybavení, jako je třeba čelovka pro případ, že by se setmělo dřív, než dorazíte do cíle. Důležité je také chodit ověřenými turistickými chodníky a přizpůsobit plánování trasy nejslabšímu členovi vaší rodiny, tedy tomu nejmenšímu dítěti.

Pokud nějaká trasa trvá dvě hodiny, počítejte, že s malými dětmi to mohou být tři někdy i čtyři. Děti jdou mnohem pomaleji, neustále se zastavují, něco pozorují a komentují. Potřebují pít a jíst častěji než dospěláci. Vyrazte dostatečně brzy a celou cestu si dopředu pořádně naplánujte. Zjistěte si, zda je po cestě nějaké občerstvení. Dostatek jídla a pití v batohu je důležitou součástí každé výbavy.

I když je venku zrovna krásné sluníčko, pořádně si nastudujte počasí. V Tatrách se ve vyšších polohách může změnit počasí v cuku letu. Mějte vždy pro sebe i pro své děti připravené další vrstvy oblečení, které vás ochrání před chladem i případným deštěm či sněžením.

Výlet dětem zpestřete

Vezměte si s sebou bonbóny, čokoládu, hroznový cukr, prostě něco, co mají vaše děti rády a co je posílí do další cesty. Samozřejmě, není možné jim tyto „životabudiče“ dávat každou chvíli, to pak zcela ztratí efekt. Dejte jim je opravdu jen ve chvílích, kdy už na nich vidíte, že si jim dochází síly.

Dobrou motivací jsou také bufety, hřiště či vysokohorské chaty, kde si můžou dát čajík a Horalku. Děti mají tyto zastávky rády, poznávají nové věci, nové lidi a je to příjemné zpestření během túry. Dobře dostupná pro rodiny je například Zamkovského chata, ať už na ni jdete ze Skalnatého plesa nebo z Hrebienku. Ze Skalnatého plesa je cesta mnohem příjemnější, protože jde mírně z kopce. Na Zamkovského chatě je i malé hřiště, takže dětičky můžou skotačit, zatímco vy budete „dobíjet baterky“ nabídkou občerstvení.

Jde to i s miminkem?

Pokud máte ještě malé miminko či batole v kočárku, i tak si můžete užít krásy Vysokých Tater, třeba procházkou kolem Štrbského plesa, návštěvou lanovek nebo krátkým chodníčkem z Hrebienku na Rainerovu útulňu. Ten je pro kočárky s většími kolečky bez problémů schůdný. Na „Rainerce“ si můžete dát občerstvení a jít zase zpět. Dolů z Hrebienku už nemusíte lanovkou, ale po málo frekventované silnici se pěšky dostanete až do Starého Smokovce.

Některé méně náročné chodníčky můžete zdolat i s dítětem v turistickém nosítku. Nosič ale musí být kvalitní, odolný a od ověřených výrobců. Dítě v něm bezpečně sedí a většinou je jištěno hned dvěma různými způsoby – přes pás a nožičky i přes ramena, V případě nouze tak rozhodně nevypadne. Takovýto případ s tragickým koncem se kvůli starému typu nosítka, bohužel, stal v roce 2016 v Slovenském Ráji.

Tak co, vydáte se s dětmi letos do Tater, pokud to pandemická situace dovolí?


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru