Túry s vůdcem: Satan

Legendami opředený vrchol Vysokých Tater je dostupný pouze s horskými vůdci.

Na legendami opředený Satan nevede žádná turistická značka. Satan ale patří díky skvělému rozhledu mezi nejatraktivnější vrcholy Vysokých Tater. Je ovšem nutné zajistit si doprovod horského vůdce.

Letní,Zimní,Ubytování,

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Základní fakta

Satan (2421 m), polsky Szatan, se nachází v hřebeni Bašt mezi Prednou Baštou a Pekelníkem, jen kousek od Štrbského plesa. Má dva vrcholy, severní a jižní, které připomínají rohy. Jižní vrchol je hlavní a je na něm umístěna vrcholová kniha.

Satan zdaleka nepatří mezi nejvyšší štíty ve Vysokých Tatrách, patří však k nejznámějším. Představuje nejvyšší vrchol zubaté rozsochy, kterou vysílá na jih Hlinská veža. Nepřehlédnutelný vrchol Satanu je viditelný zejména ze sousedních hojně navštěvovaných dolin Mlynické a Mengusovské. Široký rozhled z vrcholu patří mezi největší zážitky.

Stejně jako další vrcholy v hřebeni Bašt není Satan dnes turisticky přístupný. Oficiální cestou, jak vrchol zdolat, je buď horolezecký výstup, nebo túra s profesionálním horským vůdcem.

Trasa

Východiskem, odkud cesta k vrcholu obvykle začíná, je zpravidla Štrbské Pleso, kde mají turisté nepřeberné možnosti ubytování. Snadno se sem lze dopravit i električkou nebo zubačkou. Další postup už volí horský vůdce. Zpravidla se jde klasickou výstupovou trasou na vrchol z Mlynické doliny. První část cesty vede po turistické cestě přes Vodopád Skok směr Bystrá lávka. Až když se cesty rozdělí, tak začíná to pravé.

Trasa z Mlynické doliny je nejlehčím přístupem na vrchol Satanu. Po žluté značce přijdeme až k Nižnému Kozímu plesu. Po pravici vidíme travnatý hřbet, který směřuje k masivu Satana a za ním dva sutinové kužele. Jakmile zdoláme travnatý hřeb, lze poměrně jasně rozpoznat nástup na mírně stoupající travnato-skalnatou rampu. Po ní překonáme několik žlábků (střední je nejvýraznější) a traverz ukončíme kousek za markantním žlabem, který spadá ze Satanova zářezu (sedlo mezi Satanem a Satanovou věžičkou). Začneme vystupovat a po chvíli se mezi skalkami dostaneme zpět do žlabu a po dobré, i když rozlámané cestě vystoupíme buď až do Satanova zářezu, kde se napojíme na hřebenovou travnato kamenitou rýhu k jižnímu vrcholu, nebo už níže odbočíme úbočím k vrcholu.

Na vrcholu Satana (2421 m) se můžeme zapsat do vrcholové knihy a vychutnávat nádherný rozhled. Z vrcholu se naskýtá impozantní výhled zejména do Mengusovské doliny. Perfektně lze vidět celou výstupovou trasu na Rysy a Kôprovský štít. Na dlani máme soliskový hřebem, zakončený napravo Furkotským štítem a Hrubým vrchem.

Návrat je možný stejnou cestou zpět na turistickou značku. Cesta ze Satanu je v dolní části orientačně náročnější, především při špatné viditelnosti nebo horších podmínkách (sníh, led) je potřeba zvýšené opatrnosti, spodní práh žlabu je velmi strmý a je nutné se včas napojit na rampu. Horský vůdce se samozřejmě o vás dokonale postará.

 

Video z výstupu

Přístup / Doprava

 • Obvyklým nástupním místem na túru je Štrbské Pleso, tady bývá sraz s vůdcem. Štrbské Pleso je výborně dopravně dostupné (auto, autobus, električka, zubačka).

Varianty

 • Doba výstupu od Štrbského plesa na vrchol Satana je cca 4:00 hod (stejná cesta zpět trvá cca 3:00 hod).
 • S horským vůdcem je možné domluvit jinou variantu výstupu/sestup, např. delší trasu hřebenem směrem na jih a sestup jedním s žlabů do Mlynické doliny, ovšem tyto varianty se nechodí příliš často.

Cestovní pojištění na Slovensko

Zajímavosti

 • První výstup na vrchol je pravděpodobně z roku 1880. Na vrchol se vypravil Jan Gwalbert Pawlikowski s vůdcem Maciejem Sieczkem.
 • Zimní výstup už je datován přesněji. Uskutečnili jej Ernest Dubke, Johann Breuer mladší a Johann Franz starší 12. února v roce 1906.
 • V současné době může vůdce doprovázet v letních podmínkách až tři klienty, v zimě je počet omezený na dva.
 • Pozor! Jedná se o exponovanou túru, i když pouze na 2 místech při výstupu a pak až na samotném vrcholu. Určitě tedy není vhodná pro ty, kteří trpí závratí. Nutností jsou odpovídající oblečení a obuv, v zimních podmínkách (mohou nastat i v létě) jsou navíc potřebné cepín a mačky. Výzbroj je vhodné předem domluvit s vůdcem, který zpravidla může potřebné vybavení zapůjčit.
 • Možnost rezervace vůdců, ceny a další informace najdete na našem webu.
 • Název štítu Satan (sousední Diabloviny, Diablova sedla, Pekelníkovy štrbiny, Satanova sedla či Pekelníka) má své kořeny v lidových pověstech. Satan hlídá ukryté poklady a vzácné kovy a na odvážlivce, kteří se je snaží vykopat shazuje kamení. To je vidět zejména u Satanova žlabu v Mengusovské dolině. Jiná legenda praví, že na vrcholu Satana se v době svatojánské noci scházejí čerti.

Informace

Lokalita

Vyhledejte si ubytování


 • Slovakia.travel
 • Horská záchranná služba
 • Union Pojišťovna
 • Liptov
 • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
 • Slovakia Tatry
 • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru