Tyčky už mizí, chystá se malování na zeleno

Zelené značky dostanou nový kabát

Z tatranských dolin mizí sníh a také už zmizely tyče zimního značení.

Zimní tyčové značeníTyče už se uklízejí

Naštěstí tyče nezničil žádný vandal, přibližně tisíc dřevěných tyčí posbírali podél turistických chodníků zaměstnanci Štátnych lesov TANAPu. Lidé ze střediska terénních služeb je uschovali na příští zimní sezónu. Pohyb turistů se tak už omezuje pouze na značené turistické cesty, tyčové značení zůstává tak už jen na místech, kde se letní trasa turistické značky shoduje se zimní cestou a v kalamitním území, ve kterém chybějí stromy, na které se turistické značení dá namalovat barvou.

Až 100 km cest vede od tyče k tyči

Ve vysokohorském prostředí je každým rokem vytýčeno přibližně 95 km značených turistických tras. Délka takhle označených turistických cest je proměnlivá a závisí především na sněhových podmínkách. Tyčové značení najdete především na cestách, které vedou ke všem horským chatám, které jsou přes zimu otevřeny, tj. na všechny kromě Chaty pod Rysmi. V dolinách vedou tyto cesty k místům, od kterých už platí sezónní uzávěra. Tyčemi se značí i ty cesty, které vedou přes úseky bez lesa, kde v zimě značku zkrátka vidět nemůžete.

Tyčky mohou i zůstávat

Na vybraných úsecích a na vhodných místech značených turistických cest nad horní hranicí lesa nechávají Štátne lesy TANAPu některé tyče na místě celoročně. A to pro případ, že první sníh značku na kameni zakryje a tyče se pro malou sněhovou vrstvu osadit ještě nedají. Tyto tyčky slouží v terénu už jen pro orientaci, jsou totiž umístěny ve větších rozestupech a v mlze je nemusí být vidět.

Tatry se natřou nazeleno

Přes letní měsíce je nutné tyčové značení obnovit, až třetinu tyček totiž tuhá tatranská zima poničí. Středisko terénních služeb navíc čeká letos ještě přemalování značek zelené barvy. Značkaře tak potkáte možná ve Velické dolině, v Javorové nebo na Grúniku pod Kriváněm. V Západních Tatrách budou obnoveny značky na Otrhance, na Baranec, na Žiarské sedlo, také na Baníkov nebo Salatín a z Babek na Sivý vrch. Zelená značka je v TANAPu vyznačena téměř na 200 km turistických tras.

Zdroj:

Tisková zpráva ŠL TANAPu.


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru