Už se lyžuje i z Lomnického sedla

Strmá sjezdovka ze sedla je nejtěžší v Tatrách a má aktuálně 150 cm sněhu.

Nejstrmější a nejtěžší sjezdovka ve Vysokých Tatrách, Lomnické sedlo, se oficiálně spouští do provozu v úterý 16. února 2016. To, na co celou zimu čekají zkušení lyžaři a milovníci jedné z nejtěžších a zároveň nejkrásnějších černých sjezdovek, se stává skutečností. Nejvýše položená sjezdovka v Lomnickém sedle (2 190 m n.m.) má aktuálně 150 cm přírodního sněhu a podmínky pro lyžování jsou velmi dobré.


Lomnické sedlo je pro lyžaře otevřené

Zprovozněním Lomnického sedla se zkompletuje počet otevřených sjezdovek v lyžařském středisku v Tatranské Lomnici. Celkem tak bude k dispozici 12 km denně upravovaných lyžařských tratí. 1 240 metrů dlouhá sjezdovka z Lomnického sedla je lyžaři vyhledávaná zejména pro možnost náročného sjezdového lyžování, ale i kvalitního freeridu v jeho jihozápadní části v tzv. Francouzské muldě. A celkem 5,5 km dlouhá lyžařská trať z Lomnického sedla přes Skalnaté pleso do Tatranské Lomnice nabízí jedinečnou scenérii a nádherný výhled do podtatranské kotliny. Svah nejstrmější vysokotatranské sjezdovky, která je vyznačena značkami (tyčemi) se upravuje pravidelně rolbami a terén je sondován a monitorován Horskou záchrannou službou, která určuje, zda je možné v Lomnickém sedle lyžovat nebo je nutné sjezdovku uzavřít pro zvýšené riziko lavin.

Pozor na nebezpečí srážky s rolbou nebo lanem

I když volné terény ve Francouzské muldě využívají zejména skialpinisti, společnost Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) upozorňuje všechny skialpinisty i lyžaře, aby nevstupovali na sjezdovky ve Vysokých i Nízkých Tatrách po provozních hodinách, tj po 16:00 hod s platností zákazu vstupu až do 8:30 hod. následujícího dne. Při úpravě sjezdovek se v nejstrmějších úsecích ratraky táhnou a navíjejí anebo ukotvují ocelovým lanem. Několikatunové stroje jsou takto "zavěšené", aby svou vahou neponičily podložku tratě. A právě napnuté ocelové lano běžně ve tmě lyžaři a skialpinisti nevidí. Při nočním sjezdu proto hrozí velmi nebezpečná kolize s ukotveným ocelovým lanem!

Bílý kodex platí pro všechny

Vedle klasických úrazů na svazích, se množí případy ignorování tzv. Bílého kodexu a právě případy střetů lyžařů s rolbou, resp. s ukotveným ocelovým lanem rolby. Důsledky takových kolizí jsou častokrát fatální a končí se devastující poraněními dolních končetin nebo mohou být ještě mnohem tragičtější. Během loňské sezóny byly v Nízkých Tatrách evidovány 3 nešťastné kolize lyžaře s ukotveným ocelovým lanem ratraky. "Bezpečnosť je v našich lyžiarskych strediskách na prvom mieste, preto robí TMR maximum pre bezpečný pohyb lyžiarov po zjazdovkách cez deň, ale aj v noci. Aj napriek slabej legislatívnej podpore, ktorá problematiku skialpinistov na zjazdovkách priamo nerieši, boli v decembri 2014 zriadené v Tatranskej Lomnici a v Jasnej bezpečnostné hliadky Skipatroly, ktorá počas dňa dohliada na dodržiavanie pravidiel Bieleho kódexu a bezproblémový pohyb po svahoch. Na webových stránkach stredísk www.vt.skwww.jasna.sk, na strediskových LED obrazovkách, na pevných tabuliach s mapou a pokynmi, ako aj na tabuľovom značení zjazdoviek sú informácie a upozornenia na hroziace nebezpečenstvo zrážky s ratrakom a takisto informácie o uzatvorení zjazdoviek a zákaze vstupu na trať po prevádzkových hodinách. Na výstrahu sa v lyžiarskom stredisku Jasná pri úpravách ratrakmi používajú na zjazdovkách prenosné signalizačné majáky. Apelujeme na bezpečnosť všetkých opozdilcov, ktorí sa po zjazdovkách pohybujú po 16. hodine a rovnako aj na nočných skialpinistov, aby netraverzovali zjazdovky v noci, aby sa zbytočne nevystavovali nebezpečenstvu s ratrakmi. Rozumieme aj skialpinizmu, ktorý sa v poslednom období stal masovou akciou najmä na zjazdovkách počas dňa, práve pre nedostatok prírodného snehu v dolinách. Mnohí skialpinisti striedajú športové aktivity a raz sú lyžiari na vlekoch, inokedy skialpinisti, ktorí majú aj celoročné skipasy. Stále však ide o dodržiavanie základných pravidiel bezpečného pohybu po trati. Pre zvýšený záujem o tzv. fitnes skialpinizmus ponúkame návštevníkom Jasnej každý piatok organizovaný nočný skialp so sprievodcom po jednej vytýčenej trati. Všetkým amatérskym skialpinistom odporúčame, aby dodržiavali základné bezpečnostné pravidlá a ak už vystupujú po zjazdovke, tak využívajú pravý kraj a rozhodne ju netraverzovali zo strany na stranu. Ďalej upozorňujeme skialpinistov, aby šli v prípade viacerých osôb v rade za sebou, nie vedľa seba a v neprehľadných miestach sa pohybovali s čo najväčšou opatrnosťou", uzavřel Dušan Slavkovský, ředitel lyžařských středisek ve Vysokých Tatrách.

Jarní prázdniny budou lákat na hory

Tatranci očekávají během jarních prázdnin zvýšený zájem o lyžování i o výlety lanovkami. Počasí se konečně umoudřilo, a tak se návštěvníci Tater těší z pravé zimní atmosféry a bohaté sněhové nadílky. Zbývá jen věřit, že si to paní Zima v nejbližší době s přírodním sněhem opět nerozmyslí.

Zdroj:

Tisková zpráva TMR, a.s.

Zajímavosti

  • Na dodržování Bílého kodexu dohlíží ve střediscích TMR skipatroly. Hlídky upozorňují na nevhodné chování lyžaře i skialpinisty.

Vyhledejte si ubytování

Fotografie


Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru