Už v zimě budou nové sjezdovky na Štrbském Plese

Kromě nových 2,2 km tratí přibude i dětský areál

V těchto dnech začínají práce stavbařům na nových sjezdovkách v areálu Štrbského Plesa. K sedmi kilometrům stávajících tratí přibudou ještě další 2,2 km. Zlepší se i služby rodinám s dětmi a také provozovatel připraví nové technické zasněžování tratí.

Areál Štrbské PlesoZačínají práce v areálu

I když tomu probíhající léto nenasvědčuje, je nejvyšší čas připravovat sjezdovky na zimní sezónu. Začínají i práce na nových sjezdovkách na Štrbském Plese. Už v zimě má čekat na lyžaře další 2,2 km sjezdovek a nové zasněžování.

Bagry připraví i lehké tratě

Štrbské Pleso má charakter rodinného strediska, ktoré v súčasnosti nemá modrú - ľahkú zjazdovku. Modrá zjazdovka bude vybudovaná pre začiatočníkov a menej zdatných lyžiarov. Strmé úseky prispôsobujeme požiadavkám klientely a niektorým úsekom preto upravíme obtiažnosť,“ uvedl Peter Tomko, ředitel horského střediska Štrbské Pleso. Práce a terénní úpravy na sjezdovkách začnou mezi už existujcími sjezdovkami Esíčko a Interski. Ve střední části se spojí trasa lyžařského vleku H-130 Interski a sjezdovky Spojka. Horní část sjezdovky bude nová a bude vycházet od budoucí vrcholové stanice lanovky, která nahradí čtyřicetiletý lyžařský vlek H-130 Interski. Zároveň se vytvoří propojení ve střední části sjezdovky Solisko se sjezdovkou Furkota.

Příprava sjezdovek musí být pečlivá

Kosodřevinový úsek se bude upravovat stavebními mechanizmy, které budou pouze dočasně vytvářet hluk a nepořádek, kterému se nedá jinak vyhnout. Povrch sjezdovek se musí upravit strojově tak, aby byl co nejrovnější, následně se oseje travním semenem z okolních luk. Aby se zabránilo erozi, povrch sjezdovky se nastele senem a strmé části se pokryjí síťovinou z juty. Juta je přírodní materiál, který v prvních letech zabraňuje erozi a po jejím rozpadu zase slouýí jako hnojivo. Každoročně se terén na sjezdovkách revitalizuje a upravuje travnatý porost. V zimní sezóně 2013/14 přibyde nejmenším lyžařům nový areál, nad údolní stanicí lanové dráhy Solisko, který bude oddělený od existujících sjezdovek. Pro malé lyžaře tak vznikně samostatný prostor pro lyžařskou školičku.

Za rok se chystá i nová lanovka

Investiční náklady na sjezdovky a na systém technického zasněžování představují 370 tisíc €. V zimní sezóně 2014/15 je v plánu investice do lanové dráhy v celkové hodnotě asi 5 milionů €. Šestimístná odpojitelná sedačková lanovka bude náhradou za zastaralý lyžařský vlek, který při stížených klimatických podmínkách (vítr, mlha) na sjezdovce Solisko, nestíhá splňovat náročné požadavky lyžařů.

Zdroj:

Tisková zpráva společnosti TMR, a.s.

Zajímavosti

  • Investice do lyžařské infrastruktury Štrbského Plesa pocházejí ze zdrojů společnosti TMR.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru