Uzávěra turistických cest zavřela značky

Začíná zima, cesty jsou zavřené, ale na vrcholy můžete! Řekneme vám jak.

Od úterý zůstalo vysokohorské prostředí osiřelé, nad chaty se nemůže a do sedel a na vrcholy turisté už jít nemohou. Začala platit sezónní uzávěra turistických cest v Tatranském národním parku. Je tu ale pár vyjímek, jak by to nahoru mohlo jít.

Uzavření tatranských cest sezónní uzávěrouOd 1.11. se nahoru nesmí

Od 1.11.2016 začíná ve smyslu návštěvního řádu Tatranského národního parku sezónní uzávěra části turistických cest. Ty zůstanou uzavřeny až do 15.6.2017. Důvodem uzávěry je ochrana tatranské přírody, zejména symbolů Tater - kamzíkasviště. Uzavřeny budou turistické stezky končící na vrcholech tatranských štítů s výjimkou Slavkovského štítu, který je podle návštěvního řádu přístupný v době mimo sněhovou pokrývku. Uzavřeny budou i turistické stezky procházející tatranskými dolinami s výjimkou dolin, v nichž se nacházejí vysokohorské chaty s celoročním provozem (nevztahuje se na Chatu pod Rysmi). V době sněhové pokrývky je uzavřena i část tatranské magistrály mezi Popradský plesem a Sliezským domem. Chaty zůstanou přístupné i během zimní (skialpinistické) sezóny. A přístupné budou i vrcholy, ale jen s horským vůdcem. A nabídka takových výstupů je pořádně široká. Uvidíte sami.

Vyznačená zimní uzávěra cest

Zimní uzávěra turistických cest byla Státními lesy TANAPu v terénu už řádně vyznačena informačními tabulkami. Poté, co napadne sníh, orientaci turistům na otevřených turistických cestách ulehčí zimní tyčové značení, které v délce téměř 30 km zabezpečuje Středisko terénních služeb Státních lesů TANAPu. Uzavření turistických cest ve vysokohorském prostředí během zimních měsíců chrání nejen vzácné živočišné druhy, ale i půdní kryt, který je nejzranitelnejší v jarním období.

Pozor na bezbariérových cestách

Ani osm bezbariérových chodníků nebude během zimní sezóny uzavřeno, ale turistům se sníženou schopností pohybu budou přístupné jen do té doby, než napadne sníh. Informace o cestách pro postižené poskytuje informační brožura Tatry bez bariér, dostupná je v infocentrech Státních lesů TANAPu a na webu.

Zdroj:

Tisková zpráva ŠL TANAPu.

Zajímavosti

  • Státní lesy TANAPu zabezpečují údržbu a značení turistických cest na území Tatranského národního parku a Pieninského národního parku v celkové délce téměř 800 kilometrů. Ochranné obvody Státních lesů TANAPu ve spolupráci se Střediskem terénních služeb Státních lesů TANAPu zabezpečují během celého roku i údržbu přemostění nad drobnými vodními toky, údržbu a opravu zábradlí okolo turistických chodníků, prořezávání cest v pásmu kosodřeviny a zimní značení tyčemi. Sledujte aktuální dění.
  • Turistická cesta v úseku Slavkovský štít od Slavkovské vyhlídky a magistrála v úseku Sliezsky dom - Popradské pleso jsou uzavřené pouze v době, kdy je na cestě vrstva sněhu. Počítat je třeba i s tím, že od prvního dne nového roku je až do konce sezónní uzávěry uzavřen (od 1.1. do 15.6.) pro turisty i Symbolický cintorín pod Ostrvou.
  • Krajský úřad životního prostředí v Žilině prodloužil až do 31. prosince 2018 výjimku na celoroční využívání turistické cesty v úseku Žiarska chata – Žiarske sedlo (zelená značka) a Plačlivô – Smrek  Baranec končící se v ústí Žiarské doliny (žlutá značka).

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru