V lavině ve Velké Studené dolině zahynul skialpinista

Neštěstí se událo pod Malým Závratem.

V lavině pod Malým Závratem ve Veľké Studené dolině zemřel třicetiletý Slovák. Na skialpové túře v traverzu pod Javorové štíty odtrhl deskovou lavinu. Záchrana byla obtížná i proto, že neměl bohužel s sebou ani základní lavinovou výbavu.


Lavina pod Malým Závratem

V dopoledních hodinách se 6.12.2017 kontaktoval Horskou záchrannou službu slovenský skialpinista, který hlásil pád laviny ve Veľké Studené dolině, v oblasti pod Malým Závratem. V lavině se, podle předběžných informací, měl nacházet jeho kamarád, který byl, bohužel, bez jakéhokoliv lavinového vybavení a vyhledávače (!).

Marná záchranná akce v dolině

O součinost byla požádaná horskou službou posádka vrtulníkové zdravotní záchranné služby (VZZS) z Popradu. Na místo pádu laviny byla vyslaná i pozemní skupina 3 záchranářů HZS ze Starého Smokovce. Zároveň odešli prohledávat laviniště i 2 zaměstnanci ze Zbojnické chaty, kteří začali, společně s oznamovatelem, náhodným svědkem a záchranářem HZS, který se nacházel v dolině, s prohledáváním zasypaného území. Z heliportu ve Starém Smokovci byli vyzdviženi psovod i záchranář HZS a posádka VZZS se po jejich vyložení v dolině opakovaně vrátila pro další 2 psovody. Na místě laviniště, které mělo přibližně 400 m délku a 150 m šířku, hledali záchranáři HZS, psovodi a dobrovolníci zasypaného asi dvě a půl hodiny (150 minut). Nakonec se skialpinistu podařilo najít za pomoci psa, nacházel se přibližně v hloubce 1,5 – 2 m pod nánosem sněhu, ale bohužel byl bez známek života.

Traverz pod Javorové štíty

K neštěstí došlo pod Malým Závratem během traverzování pod Javorové štíty, když si skialpinista odtrhl deskovou lavinu, která se mu stala osudnou. Tělo třicetiletého Slováka transportovali záchranáři HZS do márnice v Novém Smokovci.

Zdroj:

Tisková zpráva HZS

Zajímavosti

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru