V Tatrách zemřel cestovatel a horolezec František Kele

V Mengusovské dolině zemřeli 2 lidé, jedním z nich byl František Kele

Podklouznutí na zledovatělé cestě na Rysy bylo osudné známému cestovateli a horolezci Fratišku Kelemu ml. Záchranářům se nepodařilo jej zachránit. Jen o chvilku před tím ve stejné dolině u Žabích ples zemřela mladá Slovenka.

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Zahynuli ještě před Sherpa rallye

Obě tragédie se staly během závodu vysokohorských nosičů Sherpa Rallye na Chatu pod Rysmi, ale ani jedna z obětí nezávodila. Oba patřili mezi diváky. Oznámení o prvním pádu ženy dostali záchranáři krátce po obědě. U vodopádu nad Žabími plesy, který je mimo turistickou značku a vede tudy jen nosičská zkratka na chatu, spadla mladá Slovenka. Kataríně Molčanové bylo 36 let a pomáhala ve Vysokých Tatrách jako brigádnice.

Záchranáři byli rychle na místě

Do Mengusovské doliny, kde panovalo pěkné počasí, letěl vrtulník, společně s posádkou a lékařem byl na palubě i záchranář HZS. Po příletu na místo se snažili Katarínu oživovat, ale neúspěšně. Mladá žena byla již mrtvá, měla po pádu těžké zranění hlavy.

Zemřel František Kele ml.

Během této záchranné akce dostali záchranáři informaci o dalším pádu na zledovatělém povrchu. Přibližně o 800 metrů výš spadl 78 letý slovenský turista, který si těžce poranil hlavu, obdobně jako mladá žena. Ani tohoto muže, kterým byl, jak se pak ukázalo, známý horolezec a cestovatel František Kele ml., se po velké snaze záchranářů a lekaře nepodařilo oživit. František Kele podklouzl na sněhu při sestupu jen kousek od tibetských vlaječek pod chatou. Smrt si ani v tomto případě nevybírala.

Upřímnou soustrast pozůstalým.

Zdroj:

Tisková zpráva HZS, Jaroslav Jindra (http://www.jaroslav-jindra.cz)

Zajímavosti

Film o Sherpa rallye 2014 natočil Jaroslav Jindra

V té době probíhal v klidné atmosféře i 30. ročník závodu Sherpa rallye. O horách a lidech si povídal s filmařem Jaroslavem Jindrou chatař z Chaty pod Rysmi Viktor Beránek. O nešťastném osudu dvou lidí v dolině nic netušili.

Fotografie


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru