V Zakopaném se chystá v lednu další světový pohár

Už neskáče Małysz, ale ve skocích na lyžích má Polsko další výborné skokany. Ale to my také!

"Orla z Visly" už na startovní listině polští fanoušci neuvidí, ale i tak má známý kníratý Polák Adam Małysz dost následovníků. Kolegové z reprezentace se už postarají o to, aby se můstek Wielka Krokiew pod stejnojmenným vrchem v lednu zaplnil. K můstkům v Zakopaném od začátku 90. let pravidelně míří desetitisíce lidí.


Atmosféra polských fanoušků láká

Světový pohár v Zakopaném se prosadil na termínovou listinu FIS až na konci roku 1990. A na velkém můstku (HS 134) se od té doby závodí každoročně a světový pohár se tu usadil nejméně do olympijské sezóny 2014.  A právě díky Adamu Małyszovi se zdejší závod vyhodnocoval několikrát jako nejlepší podnik sezóny. O výborné atmosféře, kterou v Tatrách umí Poláci udělat, se přesvědčili diváci několikrát i pod harrachovským mamutem u nás.

V lednu do Zakopaného

Jestli chcete na závody, které se konají od 19.1. do 21.1.2012 vyrazit a podívat se, jak se odvážní lyžaři pokouší překonat rekord můstku, který v předminulé sezóně vytvořil Švýcar Simon Ammann výkonem 140,5 m, pak musíte být rychlí. Vstupenky na trénink i závody asi nebudou problém, horší je ta sháňka ubytování. I když kapacitu lůžek na to Zakopané má.

Horký kandidát na mistrovství světa

Zakopané se chce stát také dalším dějištěm mistrovství světa. Rozjelo proto svou kandidaturu pro rok 2017, a to pro klasické disciplíny. Je dost možné, že se na Zakopané dostane už počtvrté. Hostili tu nejlepší lyžaře v roce 1929, 1939 a také 1962 a podobně jako slovenský Poprad nebo Štrbské Pleso marně čekají na významnější akci. V Tatrách se kromě dvou zimních světových univerziád (Štrbské Pleso, 1999 a Zakopane, 2001)  již dlouhou dobu nic nekonalo. Je na čase s tím něco udělat, do té doby mají šanci nejlepší lyžaře v boji o světové prvenství vidět v Itálii (Val di Fiemme, 2013) nebo ve Švédsku (Falun, 2015) či na světových pohárech.

%%full%%

Zdroj:

Foto - Wikipedia.pl

Zajímavosti

  • Zakopane hostilo mistrovství světa v klasickém lyžování zatím 3x. Naposledy v roce 1962. Skokanský můstek je tu od roku 1925, stavěl jej Karol Stryjeński.
  • Poslední velkou akcí byla v Zakopaném zimní univerziáda v roce 2001.
  • Pod můstkem nejsou jen lyžaři, věřícím tu žehnal papež Jan Pavel II. při své návštěvě Tater. Můstek s kapacitou 50 tisíc diváků patří mezi vůbec největší stadiony v Polsku.

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru