Ve Vysokých Tatrách hořel les

Nedaleko smokoveckého hřbitova hořely hektary lesa

Požár lesa vypukl v blízkosti hřbitova u Starého Smokovce. Shořelo 22 ha porostu.


Hořel les pod Smokovcem

Požár suchého porostu lesa v blízkosti hřbitova ve Starém Smokovci, kteřý se rozhořel ve čtvrtek po poledni, se hasičům podařilo do večera lokalizovat.

Hasilo se i z vrtulníku

Asi 22 hektarů požářiště v místě nazývaném Tri mosty hasiči potom celou noc monitorovali. Zuzana Farkašová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) informovala, že v důsledku silného větru se plameny rozšířily na několik desítek hektarů. "Príslušníci HaZZ momentálne likvidujú ložiská možného vzniku požiaru. Na mieste udalosti zostávajú príslušníci modulu pozemného hasenia požiarov v prírodnom prostredí, ktorí budú počas nasledujúcich hodín monitorovať miesto požiaru," přiblížila situaci Zuzana Farkašová. Na místě zasahovaly posádky HaZZ z Popradu, Levoče, Kežmarku, Staré Ľubovni, Spišské Staré Vsi a Prešova. Na hašení požáru se podíleli i dobrovolní hasiči, příslušníci Ozbrojených síl SR a lesníci. Na hašení se podílely i vrtulníky.

Zákaz vstupu do lesa

Štátne lesy TANAPu vyčíslily materiální škody v lese na více než 48 000 eur. Škoda na životním prostředí je ale nevyčíslitelná, shořel vysázený les po kalamitě z roku 2004, vč. zmlazení. Obvodní lesní úřad v Popradu vydal po požáru zákaz vstupu do lesa. Týká se všech lesních pozemků na území Tatranského národního parku. Ovšem netýká se turistických cest, které jsou veřejnosti během stále platné sezónní uzávěry značených turistických cest přístupné.


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru