Většina turistů se vyveze lanovkami

Sčítání v letošním roce ukázalo, jak jsou důležité pro návštěvnost hor lanovky

V úterý 11. srpna, v den sčítání, se na značených turistických trasách ve vysokohorském prostředí Tatranského národního parku pohybovalo 19 580 turistů. Nejpočetnější skupinou byli tradičně Slováci, Češi a Poláci, nechyběli tu ani Němci, Angličané, Španělové a Maďaři. Do předtištěných řádek dotazníků jejich národnost a počet zaznamenali zaměstnanci ze Státních lesů TANAPu a dobrovolníci.

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Nejvíc v okolí lanovek, stovky lidí i na nejvyšších vrcholech

Nejvíce turistů se do vysokohorského prostředí dostávalo lanovkami. Služby pozemní lanovky na Hrebienok využilo 2 550 turistů, pěšky k horní stanici vyšlo 660 turistů. Lanovka na Skalnaté pleso vyvezla 2 635 turistů, pěšky namáhavý výstup zvládlo 136 turistů. Sedačkovou lanovkou na Solisko využilo celkem 1 290 turistů, pěšky se k výstupu odhodlalo jen 96 turistů. Na vrcholku Rysů se z obou stran státní hranice sešlo 714 turistů, 307 přišlo od Mořského oka z Polska, 407 od Popradského plesa ze Slovenska. Na vrcholu Kriváně ten den bylo 282 turistů.

Ticho v Tiché, Roháče táhnou také

Turisty zaplněná byla v tento den i Roháčská dolina na Zverovce, kde si krásy tatranské přírody přišlo vychutnat 1 179 turistů. Oblíbeným cílem turistů je i Tichá dolina na Oravě, kam přišlo 845 turistů. Tradičně nejméně navštěvovanou částí hor je Tichá dolina na Podbanském, kde posčítali jen 43 turistů. Do liptovských dolin přišlo jen přibližne pět set turistů, přičemž nejvíce, 253 jich prošlo Žiarskou dolinou. Po turistické cestě v Prielomu Dunajce v sousedním Pieninském národním parku prošlo v den sčítání 4 022 turistů, z toho 3 063 na kole, zbytek šel pěšky. V Pieninách jsou nejpočetnější skupinou turisté z Polska.

Sčítání se provádí nepřetržitě od roku 1972

Státní lesy TANAPu evidují návštěvnost v TANAPu od roku 1972. Důvodem každoročního sčítání turistů ve vysokohorském prostředí je zjišťování nejen změn v počtu návštěvníků, ale i v zatíženosti jednotlivých lokalit. Takto získané údaje využívá správce turistické sítě v TANAPu při plánování údržby turistické a informační sítě a na zlepšení služeb, které Státní lesy TANAPu v tomto chráněném území turistům poskytují.

Zdroj:

Tisková zpráva ŠL TANAPu

Zajímavosti

  • I když počet turistů ve vysokohorském prostředí podmiňuje počasí, dosud nejvíc, až 26 520 turistů, napočítali v roce 1980.

Fotografie


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru