Vichr z hor

Nebezpečí plynoucí z větru v horách

Tradiční podzimní zábavou je pouštění draků. Vítr s nastupující zimou však neprohání jenom draky nad loukami, ale fouká o mnoho více i na hřebenech hor. S přibývající silou a také s poklesem teplot si tento meteorologický jev zasluhuje naší pozornost.

Vítr v horách a jeho nebezpečí

Vítr je na horách velmi nebezpečný až záludný. Horské hřebeny tvoří větru výrazné překážky a zatím co se můžeme delší dobu pohybovat v  závětří horského štítu, tak za okamžik nás mohou překvapit silné poryvy větru. Ve štěrbinách či v sedlech může docházet vlivem zúžení prostoru k nebezpečnému zrychlení větru.

Každý z nás již určitě poznal i chladící efekt větru (windchill). Jen málo turistů si uvědomuje, že při silné rychlosti může i v létě vítr způsobit podchlazení a v zimních měsících silné omrzliny. Kromě toho samotný tlak působící na naše tělo narušuje stabilitu chůze a  může jí i zcela znemožnit. Což je ještě více nebezpečné v exponovaném terénu na horském hřebeni. Tělo bojující se silnými poryvy větru se také rychle vyčerpává. V extremních případech může dojít i k ohrožení života. Kromě těchto přímých vlivů má vítr ještě výrazný podíl při tvorbě lavinového nebezpečí.

Vítr v předpovědi počasí a v terénu

Z tohoto důvodu je třeba vítr sledovat i v meteorologických předpovědích a přizpůsobovat tomu túru. A protože se jedná o  hlavní meteorologickou veličinu dozvíme se o něm v každé předpovědi počasí. Nejlepší je však sledovat podrobné předpovědi pro horské oblasti, kde se můžeme dozvědět i rychlost na hřebenech.

I v terénu můžeme již při pohledu na hory odtušit hrozící vichřici na hřebenech. Varovným znakem je například rychle se ženoucí oblačnost. Více o větru napovídají i sněhová zvrásnění na svazích hor a sněhové vlajky za vrcholy, z odnášejícího sněhu silným větrem. Velmi fotogenickým příznakem je tzv. "kouřící hora", kdy se za vrcholkem hory po směru větru drží rychle se promíchávající oblak.

Trochu čísel

Rychlost větru se udává v m/s. Do nějakých 5 m/s se s ním nemusíme nijak zvlášť zabývat. Při 10 m/s si již rádi natáhneme větrovku a čepici. Alarmující začínají být větry kolem 15 m/s (což je přes 60  km/h), tedy síly bouřlivého větru, který nám již může velmi ztížit chůzi.

Teplotu okolí vnímáme při proudění vzduchu subjektivně nižší, než je ve skutečnosti.

Varovný je chladící efekt větru v číslech - např. vzduch o teplotě 0°C již při rychlosti vánku 3  m/s ochlazuje povrch těla stejně, jako nehybný vzduch o teplotě -4°C. Při 5 m/s již působí ochlazení jako vzduch o teplotě -10°C a efekt větru při 10 m/s odpovídá subjektivní teplotě -16°C. Při silných vichřicích a  větších mrazech dochází k ochlazení těla jako při polárních teplotách, což na odhalených místech těla vede k riziku silných omrzlin.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru