Vítr poláme stromy, chlad decimuje zvěř

Na takové počasí se nelze připravit dokonale

Na podzim by vítr nenapáchal takovou škodu. Před větrem varují všichni.

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Očekávají se velké škody

„Keby vietor prišiel v jeseni, nenarobil by v tatranskom lese relatívne toľko škody ako teraz,“ říká Pavol Fabian, náměstek ředitele Státních lesů TANAPu. Předmětem jeho obav jsou zejména listnaté dřeviny, které jsou už dnes plně olistěné a které nápory větra poškozují ve větším rozsahu než v době, když jsou bez listí. Předpokládá, že nemalé škody vítr za sebou zanechá i v porostech, které jsou suché kvůli lýkožroutovi. „Turisti by si mali na tieto dni zvoliť iný program a turistickým chodníkom v Tatranskom národnom parku by sa mali kvôli vlastnej bezpečnosti radšej vyhnúť,“ upozorňuje.

Kromě větru natropí škodu i voda

Voda, která vítr doprovází, zase poškozuje lesní cesty a turistické značené cesty a to především v ochranném obvodu Habovka v Západních Tatrách. „Tam, kde je to v týchto chvíľach možné, lesníci v jednotlivých ochranných obvodoch našej organizácie odvádzajú vodu údržbou pozdĺžneho odvodnenia a priečnych odrážok tak, aby cesty a chodníky jej prívaly poškodzovali v čo najmenšom rozsahu,“ říká Pavol Fabian.

Ohrožená jsou i mláďata savců i hnízda ptáků

Nejsou to však jen stromy, které vítr láme. Ohrožená jsou i ptačí hnízda v korunách stromů. „Vietor im zhadzuje hniezda, v ktorých  sú vajcia alebo už vtáčence. Týka sa to nielen spevavcov, ale aj vzácnych druhov dravcov,“ vyjmenovává Pavol Fabian. Současné chladné květnové počasí může podle něho ovlivnit i letošní populaci spárkaté, vysoké a srnčí zvěře v Tatranském národním parku, která v této době přivádí na svět mladé. „Svište pravdepodobne zaliezli späť do nôr. Pohyb v čerstvo napadnutom snehu zvyšujúcom lavínové nebezpečenstvo však budú mať sťažený kamzíky, ktoré, rovnako ako vysoká zver v lese, práve teraz rodia mláďatá,“ dodává Pavol Fabian.

Průchodnost turistických cest může být omezená

Průchodnost značených turistických cest na území Tatranského národního parku zabezpečí pracovníci ze Střediska terénních služeb a jednotlivých ochranných obvodů Státních lesů TANAPu hned, jak to povětrnostní podmínky v Tatrách umožní.

Zdroj:

Tisková zpráva ŠL TANAPu


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru