Vlkolínec

Lokalita Světového dedictví UNESCO

Vlkolínec je vesnička, památková rezervace lidové architektury, pod ochranou UNESCO. Unikátní je především lidový ráz obce v těsné blízkosti Ružomberku.

Občerstvení,Ubytování,

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Vlkolínec je malebná vesnička na úpatí Veľké Fatry, která je od roku 1977 památkovou rezervací lidové architektury. Ta byla v roce 1993 zapsána do kulturního světového dědictví UNESCO. Je součástí města Ružomberok.

Na rozdíl od skanzenů je Vlkolínec stále trvale obydlen. Nečekejte tedy prohlídku jednotlivých objektů - přístupný je pouze jeden dům, ve kterém je ukázka dobového zařízení nebo kostel. Prohlídku tedy především tvoří procházka vesnicí s jedinečnou atmosférou, kterou dotváří krásná krajina Veľké Fatry.

První písemná zmínka o obci je z roku 1376. Název odkazuje na častý výskyt vlků v této lokalitě. V roce 1825 tu žilo 334 obyvatel. V  současnosti je jich 35 a najdete zde 45 objektů lidové architektury, jedná se především o srubové domy.

Během 2. světové války, v roce 1944, došlo v obci k požáru, kdy byla část domů zničena.

Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO

Přístup / Doprava

Vlkolínec je snadno dostupný autem odbočením ze silnice E77 v části Ružomberku Biely Potok (také zast. autobusu). Silnice je velice úzká a zejména na konci značně stoupá. Při sněhové pokrývce budou určitě nutné řetězy.

Další možnost je vyjít od hlavní cesty pěšky po žluté značce, což trvá přibližně 30 minut. Pěší přístup je i přímo z Ružomberku, rychlým sestupem se do Vlkolínce také dostanete ze známého lyžařského střediska Malinô Brdo.

Informace o spojení získáte na internetu:
české: www.jizdnirady.cz
slovenské: www.cp.sk

Zajímavosti

 • Osada představuje typ vesnického středověkého sídla s dřevěnou architekturou horských a podhorských oblastí, Vlkolínec nemá narušenou zástavbu roubených domů. Harmonicky ladí s krajinou.
 • Uprostřed tradiční zástavby převážně z 19. století se v centru obce zachovala zvonice z roku 1770, studna, kostel Panny Marie z roku 1875 a škola. Studna a zvonice jsou postaveny tradiční technikou a jsou pokryté šindely jako všechny původní střechy domů a hospodářských stavení. Domy mají typický půdorys se třemi místnostmi. Podlaha v předsíni a v komoře je z udupané hlíny a obývací pokoj má dřevěnou podlahu. Pec je umístěná v předsíni a  dým je odváděn otvorem v šindelové sedlové střeše. I když jsou základy zděné, z lomového kamene, domy zpravidla nemají sklep. 
 • Vlkolínec byl v rámci karpatského regionu vyhodnocen jako nejlépe zachovaný reprezentant svého druhu, který dotváří okolní scenérie Veľké Fatry.
 • Ve Vlkolínci je možné i ubytování.

Ceník

Vlkolínec je dostupný celoročně

Vstupné do vsi:
dospělí 2 €, děti, studenti a skupiny (40 os.) 1 €
galerie: 0,50 €
parkovné: 1 € / hod.

Muzeum Rolnický dom
Expozice v zachovalém domě č.p. 15 z roku 1886 je expozice původního stylu bydlení a architektury z počátku 20. století. Otevřeno od 10 do 17 hodin.

Kostel Panny Marie
Prohlídka je možná po dohodě se správcem v letních měsících.

Kontakt

Dom UNESCO Vlkolínec

Tel: +421 918 596 432

Informační kancelář

Tel: 421 918 192 612

Občanské združenie Vlkolínec

Vlkolínec č. 9061
034 03 Ružomberok
E-mail: zdruzenie@vlkolinec.sk
Internet: www.vlkolinec.sk

Informace

Lokalita

Vyhledejte si ubytování


 • Slovakia.travel
 • Horská záchranná služba
 • Union Pojišťovna
 • Liptov
 • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
 • Slovakia Tatry
 • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru