Vrch Háj - Nicovô

Pietní i rozhledové místo v Liptovském Mikuláši

Háj u Liptovského Mikuláše je nejen pohřebištěm hrdinů 2. světové války, ale také zajímavým rozhledovým místem.

Ubytování,

Už cesta vzhůru na Háj-Nicovô (747 m) vám nabídne několik pohledů na okolní krajinu. Celý Liptov budete mít z vrcholu jako na dlani.

Z výšky se vám otevře výhled na Liptovský Mikuláš, na Liptovskou Maru, okolní vesničky, Chočské vrchy, Nízké, Západní i Vysoké Tatry,... A díky dobré cestě se sem můžete vydat i v noci. Zářící Liptovský Mikuláš a za ním v zapadajícím slunci Veľký Choč je lahůdka pro fotografy.

Už v minulosti vrch sloužil prvním průkopníkům lyžování jako ideální terén, potom se tu konaly slavnosti a majálesy. Ale Háj je po válce spjat zejména s méně radostnou historií. Právě tady se na konci 2. světové války odehrály jedny z nejtěžších a nejdelších bojů na území Československa. Dnes tu můžete vidět památník padlým a velký vojenský hřbitov československých vojáků.

Přístup / Doprava

Na Háj se dá vyjet pohodlně autem (cesta k telekomunikační anténě) anebo je přístupný pěšky z Liptovského Mikuláše. Dejte se podél železnice a od viaduktu po tzv. Cestě hrdinov vás silnička dovede na vrchol Háje. Z centra města je to na vrchol asi 3,7 km. Dá se jít i cestou přes les.

Zajímavosti

  • Háj-Nicovô je místem posledního odpočinku pro 1386 vojáků – příslušníků 1. československého armádního sboru, kteří padli v bojích o Liptovský Mikuláš v roce 1945. Vojenský hřbitov byl vybudovaný v roce 1950 a je největším hřbitovem na území bývalého Československa. Celý pietní areál s památníkem otevřeli v  květnu 1961.  Navrhli ho společně architekti Ladislav Bauer a Aladár Búzik. Monumentálními díly ho dotvořili mikulášští sochaři Alfonz Groma a  Miroslav Ksandr.
  • 2. prosince 1944 na kopci Nicovô havarovalo americké letadlo. Během letu ze základny Pantanella v Itálii do Polska byl bombardér Liberator zasažen nad Považskou Bystricou. 10 člennů posádky letadlo postupně opouštělo. Když se u Liptovského Mikuláše zřítilo, mělo na palubě ještě tři letce. Němci je odvezli zraněné do nemocnice v Palúdzke, odkud se s pomocí personálu dokázali dostat až do partizánských bunkrů v Nízkých Tatrách. Příběh ožil až po 50 letech od pádu letadla díky svědkovi havárie. Přinesl do Muzea Janka Kráľa odevzdat vestu jednoho z letců...

Ceník

Bez vstupného.

Informace

Lokalita

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru