Vstupné do národního parku se platit nebude

Ministr přiznal, že o poplatcích za vstup do parku neuvažují žádné resorty

Ani ministerstvo pôdohospodárstva, ani ministerstvo životného prostredia Slovenska neplánují zavést poplatky za vstup do chráněných území. "Ani jeden z rezortů o zavedení vstupného neuvažuje," uvedl slovenský ministr životního prostředí Jaroslav Izák na tiskové konferenci v Tatranské Lomnici.

V Polsku ano, na Slovensku ne

V médiích se v tomto týdnu objevila informace o možnosti zavedení vstupného do Tatranského národního parku, podobně jako je tomu v  sousedním Polsku. S tímto návrhem přišli majitelé pozemků v chráněných území TANAPu, z vybraných prostředků by dostávali finanční náhradu, protože jejich pozemky jsou díky ochraně přírody ekonomicky nevyužitelné.

Novela zákona o ochraně přírody a krajiny, která se na Slovensku připravuje, však se zavedením vstupného nepočítá. Hledají se jiné možnosti, jak spor s vlastníky vyřešit, kromě finančních náhrad ministerstvo uvažuje o výměně pozemků. Měnit by se mohly pozemky v bezzásahových zónách za pozemky v nižších stupních ochrany.

Novela zákona

Právě dohoda se soukromými vlastníky půdy je jeden z předpokladů schválení nového zónování TANAPu, resp. je podmíněna přijetím novely zákona o ochraně přírody a krajiny. Tu bude projednávat slovenská vláda v květnu, aby ji v  létě předložila i parlamentu.

%%full%%

Likvidace kalamity

Ministři pôdohospodárstva a životného prostředia se dohodli i na dalším postupu při likvidaci kůrovcové kalamityTANAPu. V 5. stupni ochrany se nebude zasahovat vůbec a ve 4. stupni se budou dělat jen ta opatření, která zamezí dalšímu šíření kůrovců. Ministerstva se dohodla na pružnějším vydávání povolení pro preventivní opatření proti kůrovcové kalamitě.

Ovšem z tohoto režimu je vyjmuta Tichá i Kôprová dolina, kde se nebude až do ukončení vyšetřování Evropské komise zasahovat vůbec.

Vyhledejte si ubytování


Novinky na váš e-mail

  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru