Vybavení na horskou túru

Souhrn nezbytného vybavení pro turistiku v horách

Co všechno vzít s sebou na horskou túru? Na co určitě nezapomenout? To je někdy k zamyšlení i pro zkušenější turisty. Často sáhneme pro papír a tužku, abychom si to vše sepsali. Možná i vám se bude hodit naše osnova.

Boty a ponožky

Jako obuv doporučujeme pevné kotníkové pohory s  pevnou podrážkou (Vibram). Ať už klasické, celokožené, s membránou i  bez ní...a dobře vyšlápnuté. Výborné a v zimě nezbytné jsou k tomu návleky (kamaše) zabraňující padání sněhu a nečistot do bot. Nohu v botě chrání kvalitní turistické ponožky.

Teplé oblečení

Oblečení skládáme z více vrstev (cibulově) tak, abychom pocit tepla mohli dobře regulovat. I v létě se musí počítat s  výraznou změnou počasí. Spodní prádlo a ponožky je dobré mít i záložní (určitě je propotíme nebo pro případ nějaké nehody). Čepici a rukavice bereme i na letní túry a zimě je také zálohujeme (slabší pro aktivní pohyb, membránové do špatného počasí).

Oblečení proti dešti, proti větru

Dnes je asi nejlepší použít nepromokavé membránové oblečení, levnější varianta je nepromokavé pončo nebo kvalitnější pláštěnka, co se neroztrhá v prvním větru. U oblečení dbáme na dobrý střih, odvětrání a funkční kapuci. Při menším dešti poslouží třeba i obyčejný deštník.

%%full%%

Bezpečnostní vybavení

Jako základ bereme s sebou vybavenou lékárničku chráněnou proti zvlhnutí. Při náročnějších túrách horolezců má každý bivakovací pytel (Žďárák). Jako skialpinisté nebo při zimních túrách v lavinových oblastech neseme každý ještě lavinovou sadu: vyhledávač (nabité baterie!), sněhovou lopatu a lavinovou sondu.

Orientační pomůcky

Vždy bereme podrobnou mapu dané oblasti v  měřítku alespoň 1:50 000 nebo podrobnější. Knižního průvodce - použijeme především u náročnějších túr či horolezeckých výstupů. Chybět by neměla buzola, ve vyšších horách i výškoměr a na ledovci či v rozlehlých oblastech se může hodit i navigace GPS.

Ochrana proti slunci

Pokrývka hlavy, sluneční brýle se 100% ochranou proti UV záření (UVA i UVB filtr), ochranný krém na pokožku a na rty. Vše s vysokým ochranným faktorem. Doporučují se krémy odolné vůči vodě, takové by se při pocení neměly hned smýt. V zimě si bereme i lyžařské brýle (proti slunci, zlepšení viditelnosti v mlze, i proti větru).

Dle charakteru terénu přibalíme

Teleskopické hůlky pro túry s velkým batohem či s velkým převýšením. Na sněhová pole, ledovce a zimní hory stoupací železa (mačky) a turistický cepín. Pro ferraty, horolezectví a skialpinismus samozřejmě přibalíme ještě další potřebný materiál a jisticí pomůcky dle charakteru akce.

Důležité drobnosti

  • Osobní doklady (občanka nebo pas), průkazka organizace (horolezecký svaz, klub turistů ad.), kartička pojišťovny s telefonním číslem asistenční služby.
  • Čelovka, tužka (nejlépe obyčejná - propisky zamrzají) a papír, píšťalka (plastová, aby nepřimrzala ke rtům) pro přivolaní pomoci - ze  stejného důvodu není špatné ani malé zrcátko. Nůž, nejlépe víceúčelový. Svíčka - zdroj světla i tepla. Zapalovač - vydrží déle než sirky, spolu se svíčkou nutno chránit proti vlhkosti.
  • Šátek z pevné látky a výrazné barvy - kromě pokrývky hlavy lze použít i na zdravotní účely, signalizaci a také třeba k filtraci vody.
  • Důležitá telefonní čísla - předpovědi počasí (zasílání SMS), lavinové zpravodajství, v zahraničí i ambasáda, horská záchranná služba a letecká záchranná služba (zde vám poslouží naše záchranná karta).
  • Sáček na odpadky.

Mobilní telefon

Máme jej s sebou nabitý. Jak baterie, tak kredit (tarif), aktivujeme roaming. V případě nehody nelze jenom spoléhat na bezplatné tísňové volání a asistenční služby. Vždy je lepší vědět jak a kam volat. Opět vám zde pomůže naše záchranná karta. Není špatné si čas od času při túře vyzkoušet signál. Při nehodě pak víme, zda-li můžeme na jeho pomoc zapomenout, či stačí odběhnout o kousek dále. Na polských turistických mapách jsou i  schematické mapky pokrytí signálem.

Dostatek jídla a pití

Vhodné pro túru je vše, co je lehké hmotnostně i pro žaludek, energeticky vydatné a trvanlivé. Důležité jsou potraviny bohaté na komplexní sacharidy (uhlohydráty) tj. sušenky, keksy, čokoláda. U pití je důležité se vyvarovat sycených nápojů, příliš sladkých, velkému množství černého čaje nebo kávy a samozřejmě alkoholu. Nezapomeneme "železnou" zásobu.

A vše do pohodlného batohu

Ten musí být, tak veliký, aby se do něho vešlo vše (orientační velikost -> jednodenní 35 l, vícedenní 70 l). Věci do něj dáváme zabalené v igelitových sáčcích, aby při dešti nenavlhly. V dešti oceníme nepromokavý obal.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru