Výjimka na Plačlivý a Baranec je prodloužena

Výjimka z návštěvního řádu prodlouží turistům i skialpinistům v Žiarské dolině sezónu.

Prodloužení výjimky, kterou vyjednal chatař z Žiarské chaty, umožňuje turistiku celoročně do Žiarského sedla, na Plačlivý a také na Smrek a Baranec. Na své si přijdou i skialpinisté. Mohou na lyžích jezdit ještě měsíc navíc. To vše až do roku 2014.


Výjimka bude platit dále

Chatař Miroslav Dzuroška jako zástupce TJ Družba Smrečany - Žiar, která vlastní chatu v dolině, vyjednal loni na Krajském úřadě životního prostředí v Žilině výjimku z návštěvního pořádku TANAPu platnou pro Žiarskou dolinu. Výjimka se týká sezónní uzávěry turistických cest a také podmínek pro provozování skialpinismu. Letos se mu povedlo vyjednat její prodloužení až do roku 2014.

Turisté mohou na vrcholy Plačlivý a Baranec

Na značeném turistickém chodníku od Žiarské chaty (1325 m) přes rozcestí pod Homôľkou do Žiarského sedla (1917 m), v létě je to frekventovaná turistická značka zelená značka, a dále přes Smrek (2072 m), sedlo Jamina, Baranec (2184 m), Kečku a Holý vrch k ústí Žiarské doliny, v létě turistická značka žlutá značka a ještě Žiarské sedlo - Plačlivý (2125 m) - letní turistická značka žlutá značka, bude pohyb turistů povolen i během období od 1.11. do 15.6.

  • turistická značka Žiarska chata – rázcestie pod Homôľkou – Malé Závraty – pliesko pod Žiarskym sedlom – Žiarske sedlo po zimním tyčovém značení
  • turistická značka Žiarske sedlo – Plačlivé (Plačlivô)
  • turistická značka Žiarske sedlo – hřebenovka směrem na Smrek – sedlo Jamina (sedlo nad Pustým/Pusté sedlo) – Baranec – Kečka – Holý vrch – Malý Holý vrch – Stará Stávka – ústí Žiarskej doliny, parkoviště

I skialpinistům se protáhne sezóna ještě o měsíc

Současně se povoluje provozování skialpinismu v lokalitě Baranec - Jarný žlab a Žiarské sedlo - Žiarská chata v trase letní turistické cesty i v období od 16.4. do 15.5.

Dejte pozor v terénu

HZS připravila loni tyčové značení, ale jen po zelené do Žiarskeho sedla (1917 m). Dále na hřebeni již tyčové značení nebude, ani by tam kvůli náročným povětrnostním podmínkám nevydrželo. Mlha a rozptýlené difuzní světlo mohou způsobit největší problémy přímo v Žiarském sedle a nad Gulatým kopcem, kde je terén plochý a velmi málo členitý. Nebezpečí hrozí také v ostrém zubatém sedle Jamina (sedlo nad Pustým/Pusté sedlo) mezi Smrekem a Barancem. Sledujte proto aktuální podmínky v dolině.

%%full%%

Zajímavosti

Stoletá lavina

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru