Vyšné Ružbachy

Lázně na úpatí Spišské Magury mezi Kežmarkom a Starou Ľubovňou

Vyšné Ružbachy jsou známé především jako lázeňské středisko. Prameny jsou využívány zejména k léčbě srdečních a nervových chorob.

Občerstvení,Ubytování,

První písemná zmínka o obci pochází ze 13. století a už tehdejší obyvatelé využívali sílu termální vody. První lázně zde byly postaveny na konci 16. století a  byly určeny urozeným a bohatým návštěvníkům z řad polské a uherské šlechty. V 17. století se Ružbachy staly vyhlášeným kulturním a léčebným centrem, o což se zasloužil především rod Lubomirských, který sídlil ve  Staré Ľubovni. Ke  konci 18. a na počátku 19. století místo zvolna ztrácelo svůj lesk, stalo se tak i díky tomu, že přešlo do správy císařské komory. Poté, co se panství vrátilo do soukromých rukou, nastal opětovný rozvoj zdejšího lázeňství. Rod Zamojských nechal postavit několik léčebných budov a vypracovat celkovou koncepci místa.

Lázně jsou umístěny v lesoparku na západní části obce, kde vyvěrá celkem 14 pramenů, což je nejvyšší koncentrace v severní části Slovenska. Jejich vydatnosti činí 150 litrů za sekundu a  dosahují teploty od 19 do 22 stupňů Celsia.

Prameny jsou využívány zejména k léčbě srdečních a nervových chorob.

Přístup / Doprava

Obec Vyšné Ružbachy se nachází na úpatí Spišské Magury na cestě mezi Kežmarkom (30 km) a Starou Ľubovňou (15 km).

Informace o spojení získáte například na internetu:
české: www.jizdnirady.cz
slovenské: www.cp.sk

Zajímavosti

Od roku 1964 se v areálu travertinového lomu koná mezinárodní sochařské sympozium. Díla vzniklá během těchto setkání jsou umístěna v lomu a jeho bezprostředním okolí a tvoří tak unikátní přírodní galerii.

K největším zajímavostem patří travertinový kráter s jezírkem. Vznikl při vývěru termální vody obsahující rozpuštěný uhličitan vápenatý, který se usazuje v okolí prameniště a vytváří tak kruhovou hráz. Jezírko má průměr 20 metrů a dosahuje hloubky 3 metry. Jedná se o  přísně chráněný přírodní útvar, který je však také využíván ke koupelím.

Ve Vyšných Ružbachoch, v blízkosti Grandhotelu Strand, se nachází celoroční termální koupaliště Izabela, zásobované ze  stejnojmenného pramene. Teplota vody dosahuje ve vnitřním bazénu kolem 30 stupňů Celsia a ve vnějších bazénech 21-23 stupňů Celsia. Voda je vhodná k léčbě bronchitidy, astmatu, problémů s pohybovým ústrojím a  nervových potíží. V areálu se nachází také hřiště pro tenis, volejbal a  minigolf.

Ceník

Vstupné:
Kryté koupaliště:
Dospělí
1h 7,64 €
2h 10,62 €
Celodenní do venkovního bazénu: 4,98 €

Děti, důchodci, zdravotně postižení
1h 3,98 €
2h 6,31 €
Celodenní do venkovního bazénu 3,98 €

Kontakt

Termální koupaliště Izabela
tel: +421 (0)52 42 66 521

Skipark Vyšné Ružbachy
mobil: +421 (0)903 999 912
tel./fax: +421 (0)52 43 98 111
e-mail: skiparkvruzbachy@skiparkvruzbachy.sk
URL: www.skiparkvruzbachy.sk

Informace

Lokalita

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru