Vysoké Tatry v zajetí skialpinismu

Skialpinisté mají v Tatrách na programu ME

Na konci března proběhne ve Vysokých Tatrách zajímavá sportovní událost a tou je mistrovství Evropy ve skialpinismu, záchranáři zase budou absolvovat memoriál Vlada Tatarky.

V České republice se o akci málo ví, tak je třeba vše vysvětlit. Skialpinismus má v  Tatrách dlouholetou tradici a také můžeme najít mezi Slováky mnoho úspěšných závodníků, kteří sbírali úspěchy i v těžkých alpských závodech (mj. bratři Gálfyové). I proto mezinárodní výbor svěřil konání evropského mistrovství pro rok 2003 právě do Vysokých Tater.

Mistrovství Evropy ve skialpinismu

V posledním březnovém víkendu uvidíme soutěžit pod tatranskými vrcholy mladé kadety a juniory, muže i ženy a také týmy dvojic. Kdo se kam vydá už za organizační výbor rozhodl autor a velitel tratí Peter Šperka (někomu je možná znám jako tatranský horský vůdce). Dvojice, které se vydají na trať v pátek 28.3., mají trasu vyměřenou ve  Veľké Studené dolině z Hrebienku (1280 m) na Svišťový štít (2382 m), odtud přes Hranatú vežu a přes Priečne sedlo se vrátí zpět k Hrebienku. Junioři budou také stoupat na Svišťový štít, ale odtud se vrátí zpět jen přes Sesterské pleso. Nejmladší, kadety, čeká namáhavý výstup na Predný Svišťový hrb (2182 m) a sjezd přes Bránku na Hrebienok. Obě kategorie můžete sledovat v akci v sobotu 29.3.

Jen jednotlivci muži a také ženy, zavítají v nedělním vyvrcholení závodů (30.3.) na lyžích do Malé Studené doliny. Jejich trasa povede z Hrebienku přes Téryho chatu na Baranie sedlo, odtud na turistům známé Sedielko (2376 m) a přes Priečne sedlo přejdou do Veľké Studené doliny a tou se vrátí na Hrebienok.

Více informací o ME

Komu se bude při závodech fandit není důležité. Při těchto závodech rozhodují o vítězství nejen lyžařské vlastnosti jednotlivců, ale také zkušenosti.

Více informací o  ME: organizační výbor

Memoriál Vlada Tatarky

Pokud neplánujete cestu do Vysokých Tater právě v tomto termínu, ale o 14 dní dříve, pak by vás mohl zaujmout 14.-15.3. 2003 Memoriál Vlada Tatarky, který pořádá Himalaya club Vysoké Tatry. Jde o  náročný závod členů Horských služeb a také horských vůdců s mnoha atraktivními disciplínami - skialpinistický kros (obtížná trasa Hrebienok - Svišťový štít (2382m) - Zbojnický hrb - Hrebienok), na trase navíc účastníky čeká jak klasické skalní lezení, tak lezení ledopádu ve  Veverkově žlabu. Závěrem je třeba ještě absolvovat obří slalom na Horné lúce nad Hrebienkom.

Více informací o akci: Himalaya club

Zajímavosti

Vlado Tatarka zahynul 17.8.2001 při výstupu západním pilířem na Veľký Ganek ve Vysokých Tatrách. Vlado Tatarka byl jednou z nejznámějších postav slovenského horolezectví a skialpinismu, zkušený horský vůdce a  dlouholetý obětavý záchranář horské služby.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru