Výstup na Rysy popadesáté

Mezinárodní setkání mládeže slaví výročí

O víkendu vyvrcholil ve Vysokých Tatrách jubilejní ročník tradiční turistické akce "Medzinárodné stretnutie mládeže Rysy 2006". Výstup na Rysy se pod různými jmény koná už od roku 1957, tedy kulatých padesát let, a letos slavil "zlaté" výročí.

Účast

Letošní padesátý ročník začal ve středu 16.8. a skončil v neděli 20.8. Celková návštěvnost Rysů se za těchto pět dní přehoupla přes tisícovku organizovaných účastníků. Denně vystupovalo na vrchol nejméně 150 účastníku akce. V tom ovšem nejsou započítáni individuální turisté, takže celkové množství lidí bylo pochopitelně podstatně větší (jen z Polské strany to bývá i tisícovka za den).

Oproti předchozím ročníkům došlo ke změně "základního tábora" - účastníci byli ubytovaní v Eurocampu FICC pod Tatranskou Lomnicou, zatímco dříve k  těmto účelům sloužil turističtější Športcamp. Ten však letos ukončil svůj provoz, a tak účastníci bydleli v luxusnějším Eurocampu. Celé mezinárodní setkání letos zaštítil primátor Města Vysoké Tatry Ján Mokoš.

Doprovodný program

Na dopolední turistické výkony navazovaly v odpoledních hodinách v kempu také kulturní a společenské akce i sportovní soutěže. Mezi nejpopulárnější patří tradičně recesistický "Hod vejcem přes Tatry". Cílem tohoto klání je hodit vejce na co největší vzdálenost tak, aby přitom zůstalo celé. Letošní nejlepší výkon (úctyhodných 23 m) však za celkovým rekordem padesáti ročníků zaostal ještě o celých pět metrů. Z dalších doprovodných akcí byla k vidění např. přehlídka začínajících country skupín "Podtatranský dostavník".

Turisté vystupující na Rysy mohli, jak už je zde zvykem, vypomoci personálu chaty s vynáškou materiálu. V neposlední řadě uveďme ještě symbolické usazení nového kříže na Symbolickém cintoríně u Popradského plesa. Stejně jako ostatní kříže na cintoríně, je i tento vyrobený detvanským řezbářem a má sloužit jako vzpomínka na oběti hor.

Bezpečnost a pojištění

Současné ročníky výstupu na Rysy organizuje občanské sdružení Klub Rysy, jehož předseda Ján Pavlovčin oslavil letos svoji čtyřicátou účast na této akci. Na organizaci akce se samozřejmě spolupodíleli i  členové Horské záchranné služby, ať už profesionální či dobrovolní.

Organizátoři nepodcenili ani nový zákon, na jehož základě je třeba od letoška za zásah HZS platit, a účastníky pojistili. Každý účastník proto dostal pro zvolený den výstupu na Rysy kartičku s číslem pojistky a zvoleným datumem, pro nějž pojištění platí. Na kartičkách byly i kontaktní údaje pro případ úrazu. Ostatní túry si účastníci museli pojistit sami. Podle organizátorů však naštěstí nebyla zaznamenána žádná zranění v průběhu konání celé akce.

Historie akce

Rysy, které dnes představují nejvyšší vrchol dostupný po turistické značce (2499 m n.m.), zdolal jako první roku 1840 Eduard Blasy s vůdcem Jánem Rumanem. Později sem vystoupily některé slavné osobnosti, např. Marie Sklodowska-Curie s manželem Pierrem (v roce 1899) či Vladimír Iljič Lenin v době své emigrace v Polsku (1913). Právě po stopách V. I. Lenina se vydávaly od padesátých let první generace účastníků tehdy svazáckého Výstupu na Rysy.

První ročník zorganizoval v  roce 1957 Jaroslav Prísuda, když měl připravit hold světovému festivalu mládeže v Moskvě. Původně chtěl vystoupit na Gerlach a zapálit zde symbolickou vatru. Pak ho ale napadlo, že Rysy jsou pro setkání mládeže vhodnější svou polohou, neboť jsou dostupné i z Polska. Už první ročník tak měl mezinárodní účast, když se zde setkalo na 400 až 600  mladých Slováků, Čechů, Poláků, Francouzů, Němců i Rusů. Oblíbenost akce mezi mládeží rychle rostla a s ní se zdůrazňovala i ochranářská problematika horského prostředí.

Od roku 1970 se při příležitosti výstupu organizují brigády na pomoc Tatrám, ať už formou sběru odpadků, oprav chodníků, či vynášek materiálu na Chatu pod Rysy.

Současnost

I dnes má však vrchol Rysů punc nejnavštěvovanějšího tatranského štítu, přičemž jeho oblíbenost spočívá hned v několika důvodech. Především je to v krásném kruhovém rozhledu, dalším magnetem je existence Chaty pod Rysy, nabízející nejvýše čepované pivo na Slovensku a širokém okolí. Mezi tatranskými chatami patří "Slobodné Kráľovstvo Rysy" bezesporu k těm s nejnezapomenutelnější atmosférou.

Dalším důležitým faktorem popularity je relativně snadná dostupnost z  velkých horských středisek (Mengusovskou dolinou ze Štrbského plesa i z Polské strany z Doliny Morskeho oka vedou dobře zajištěné a přitom adrenalinově vděčné chodníky). Samotný hraniční přechod na vrcholu je také lákadlem, zejména pro polské turisty.

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru