Z nejvýše položené včelnice na Slovensku stáčeli první med

Včely nezahálely a med chutná všem

Už je to více než rok, co se střecha Hotelu FIS na Štrbském Plese rozezvučela včelím bzukotem.


Med ze Štrbského Plesa

V druhý červencový týden se přímo na střeše hotelu uskutečnilo první letošní stáčení medu. Jeho množství pozitivně překvapilo. Po dlouhé zimě, i navzdory náročným klimatickým podmínkám, přesně před měsícem vyletěly z nejvýše položené včelnice na Slovensku, na Štrbském Plese, opět včely.

Stáčí se med z hotelu FIS

Ne nadarmo se říká, že včely jsou symbolem pracovitosti. Vypadá to tak, že ani chvilku nezaháleli. Zkušený včelař totiž usilovné tvory během druhého červencového týdne "navštívil v ich príbytku" a zfarebných úlů, které jsou zpestřené tradičními a přírodními motivy, stočil první letošní med. "Zatiaľ sme iba vdvoch úľoch našli viac ako desať kilogramov medu. Vpriebehu budúceho týždňa plánujeme med stáčať zďalších dvoch úľov. Všetko ale ovplyvňuje počasie. Ak sa na dlhšie obdobie ochladí a včielky nebudú môcť vylietať za potravou, med, ktorý je momentálne v plastoch skonzumujú," prozradila Erika Fočárová, ředitelka Hotelu FIS na Štrbském Plese. Tímto Slovenské unikátem se v Tatrách snaží podpořit myšlenku udržení včelařského řemesla. Úly mají včely umístěny tak, aby měli výlet přímo do lesa. Péče o včelstva je realizována výhradně bez použití jakékoliv chemie, jen s čistě přírodními produkty. "To, čo nám včielky vyprodukujú by sme po zaregistrovaní radi potom ponúkli na ochutnávku aj našim hotelovým hosťom počas raňajok," dodává Fočárová.

Včelám se tu daří

Již při osazování úlů Jana Znášiková z občanského sdružení Apis carpatica uvedla, že i přes umístění včelích domovů v nadmořské výšce 1380 m, předpokládají, že se včelám bude dařit. "Na streche sú dobré slnečné podmienky, úle sú osadené letáčmi na východ. Je tu veľa medodajných rastlín, čo je pre včely veľmi podnetné," vyjádřila se v té době. I v hotelu považují osazeny úly za velký přínos. "Pomáhame tatranskému ekosystému pretože opeľovačov ubúda, včela je zároveň aj indikátorom zdravého životného prostredia," uzavřela Fočárová.

Zdroj:

Tisková zpráva TMR, a.s.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru