Záchrana uvázlých jeskyňářů v Polsku pokračuje

V jeskyni Wielka Śnieżna jde o život

V sobotu, dne 17. 8. 2019 krátce před půlnocí, požádali polští záchranáři TOPR Horskou záchrannou službu o spolupráci při záchranné akci v Jaskinia Wielka Śnieżna, kde za chodbou, kterou náhle zaplavila voda, uvízli dva polští jeskyňáři.

Záchrana z jeskyně je obtížná

Uvíznutí jeskyňáři se nacházejí od čtvrtka v nejhlubší jeskyni v Polsku, v hloubce asi 500 m od úrovně vchodu do jeskyně Wielka Śnieżna. Po noční komunikaci se záchranáři z TOPR, uspořádala HZS záchrannou skupinu složenou z jedenácti záchranářů HZS - specialistů na jeskynní záchrannou činnost. Ve skupině jsou i specialisté na používání trhavin při záchranných pracích v podzemí.

Jaskinia Wielka Śnieżna

Slováci pomáhají v Polsku

V neděli v poledne se záchranáři HZS přesunuli do Zakopaného v Polsku a připojili se k polským záchranářům. Záchranáři se rozdělili do skupin a v 18:30 hod. střídal tým záchranářů, včetně specialistů na práci s trhavinami v podzemí společně s polskými záchranáři skupinu záchranářů v jeskyni. Během nočních prací v jeskyni specialisté rozšířili úzké prostory, přes které se chtějí dostat ke ztraceným jeskyňářům dole. Práci jim stěžoval a stále ztěžuje a zpomaluje velmi slabě větratelný prostor.

Problémy s vodou v chodbě

Během nočních záchranných prací voda v zaplavené chodbě neklesla. Dnes se přesunou do jeskyně další záchranáři, kteří mají vyměnit postupová lana, dostat na místo techniku na odvětrání zplodin a pokračovat v rozšiřování chodby ke ztraceným jeskyňářům. Zítra budou záchranáři posílení o dalších dva specialisty - pyrotechniky HZS.

Zdroj:

Tisková zpráva HZS

Zajímavosti

  • Dva pohřešovaní jeskyňáři vstoupili do jeskyně ve čtvrtek společně se svými kolegy. Potom je od kolegů odřízla stoupající voda a ti v sobotu zalarmovali pomoc.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru