Základní lavinové vybavení

Přehled vybavení, které může pomoci přežít v lavině

Ani letošní rok se bez obětí lavin neobešel. Bohužel, objevily se smutné statistiky a nic už s tím nezmůžeme. Ale je tu možná ještě šance; život to nikomu nevrátí, ale třeba v budoucnu nějaký zachrání. Přečtěte si několik vět o lavinovém vybavení. Není to jen vzít na sebe bundu, kalhoty, batoh a pohory. Do lavinových polí dlouho směřuje i technika.

Na stránkách Tatry.CZ se problematice věnujeme podrobněji v  sekci Laviny.

Lavinový vyhledávací přístroj

Tzv. "pípák", z angličtiny "píps" je jednoduchý vysílač a  přijímač na mezinárodní frekvenci 457 kHz. Všichni členi družstva ho mají zapnutý na vysílání a v případě zásahu laviny si nepostižení členové přepnou na příjem a podle síly signálu, která se zobrazuje zvukově, světelně či digitálně hledají zasypané. Práci s tímto přístrojem je nutné si předem dobře procvičit (i bez sněhu) a pravidelně opakovat!

Při koupi přístroje nehleďte na peníze a vybírejte takový, který se vám bude dobře a jednoduše ovládat i v rukavicích! Další dobré požadavky - dobrý dosah, rozlišení více zasypaných, možnost okamžitého přepnutí na vysílání (další lavina), odolnost vodě a mrazu (displej!), nemožnost samovolného zapnutí baterek v batohu.

Nepoužívají se dobíjecí baterie z důvodů špatné kapacitní křivky.

Lavinová sonda

Lavinová sonda je lehká skládací tyčka, která se dá nosit v  batohu či je připevněna na něm. Používá se při dohledávání zasypaného. Opět nehleďme na peníze, ale na pevnost! Musí mít dostatečnou sílu a  sílu stěn. Doporučujeme mít uvnitř ocelové lanko a ne provázek (vlhne a  prodlužuje se). Problém může být i napojování jednotlivých dílů a u uvolňující pojistky (většinou u těch se závitem).

Dále je důležité mít stupnici pro lepší rozlišení hloubky vpichu. Taky není špatné si na vršek sondy přivázat terčík z hůlek, neboť sonda vyklouzlá ze zmrzlých rukou letí po sněhu jako šíp a celá se ztrácí po zapíchnutí ve sněhu!

Sněhová lopatka

Sněhová lopatka je zpravidla skládací, vyrobená z lehkých kovů, anebo z pevných plastů. Při zásahu lavinou, nebo pro provedení lavinové sondy, je zcela nezbytná. Holýma rukama z upěchovaného sněhu nikomu nepomůžeme.

Dobrá lopata by měla být hluboká, aby z ní nepadal sníh a  dostatečně veliká. Nejlepší je si sní nějaký kopec sněhu přeházet a  potom koupit. Pozor, sníh v lavině není prašan a je upěchovaný! Tedy čím je lopata pevnější, tím lépe! S plastem může být problém. Nemusí vydržet ani slabý duralový plech a veliký problém je spojení lopaty a  topůrka.

Lékárnička

Lékárnička nemůže nikdy chybět! Dbejme na to, aby byla vždy dobře zásobena a použitelná!

Mobilní telefon

Dnes již neodmyslitelná pomůcka na přivolání pomoci. Musí však být nabitý, s kreditem a s telefonními čísly na horskou službu (volání na 112 může trošičku záchranu zpomalit). Taky není špatné si před túrou zjistit, jestli je vdané lokalitě signál a kterého operátora.

  • Telefon na Horskou službu na Slovensku: 18 300, na polský TOPR: (+48) 601 100 300.

Je asi nereálné požadovat po víkendových turistech, kteří se vydají na zimní túru a chtějí si dát čaj na horské chatě, aby byli plně vybaveni pro lavinové situace. Je však třeba, aby si každý uvědomil, že bez potřebné výbavy zbytečně riskuje a může přijít o život.

Zajímavosti

  • 8 lidí ze 100 je zabito již při samotném stržení následkem úrazu
  • Pravděpodobnost přežití klesá z 92% v prvních 15 minutách na 30% ve 35. minutě
  • Za 45 minut nežijí dvě třetiny zasypaných

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru