Zavírají Bobrovec a Tomanovské sedlo

Další cesty se turistům uzavřou. Díky prostupným hranicím.

Snaha ochránit přírodu zavírá před turisty dva značené chodníky. Správa TANAPu, Štátne lesy TANAPu a polský Tatrzański Park Narodowy (TPN) znepřístupní od letní sezóny Tomanovské sedlo (1686 m) a také Bobrovec (1658 m). Důvody jsou jasné, tím hlavním je vytvoření zóny bez působení lidí, vedlejším znemožnění přecházení státní hranice.

Červená značka na Tomanovské sedlo

Uzavírá se úsek značený červeně od odbočky Pod Tomanovou v Tiché dolině přes Tomanovské sedlo až po Wyznia Tomanowa Przełęcz v Polsku. Turisté tak přijdou mj. o krásný výhled z Tomanovské doliny na závěr Tiché. Už dříve se spekulovalo o tom, že tento úsek bude nepřístupný kvůli vzniku snadno přístupného přechodu mezi Polskem a Slovenskou republikou.

Z dat, které přinesl dlouholetý monitoring území, analýza stavu populace velkých šelem, tetřevů i dravých ptáků a i kvůli možnosti výrazného nárůstu turistické návštěvnosti po vstupu obou zemí do Schengenu vyplynuly důvody pro uzavření. "Aj toto územie je domovom medveďa, vlka, jeleňa, tetrova či hlucháňa. Ide tu o vymedzenie nerušených oblastí bez akejkoľvek aktivity človeka, na ktorých tieto zvieratá budú mať zaistený pokoj v období párenia, rozmnožovania, výchovy potomstva ako aj počas zimy," shodují se Barbara Chovancová, zooložka Výskumnej stanice a Múzea Štátnych lesov TANAPu a Filip Zieba z polského TPN.

Uzavřený vrchol Bobrovce a obnovená spojka v  sedle

Nepřístupný bude od léta i vrchol Bobrovce, uzavírá se zelená značka vedoucí ze sedla Umrlá nad Juráňovou dolinou na sedlo Príslop (polsky Juraniowa Przełęcz) a dále na vrchol Bobrovce a dolů do Bobroveckého sedla. Jako náhrada bude obnovena modře značená turistická stezka přecházející do Polska v  Bobroveckém sedle, kde se napojí na nedalekou žlutou značku vedoucí z Chochołovskej doliny na Lúčnu (Grześ). Výrazně se tak zkracuje cesta k turistické chatě.

%%full%%

"Dĺžka týchto dvoch turistických chodníkov tvorí len necelé jedno percento z celkovej dĺžky chodníkov v národnom parku a  ich návštevnosť v porovnaní s inými chodníkmi v území Tatier je minimálna. Zato vylúčenie verejnosti z oblastí je prínosom pre zachovanie tunajšieho prírodného prostredia v doterajšom stave predovšetkým pre jeho vzácne živočíchy. Veríme, že našu snahu turistická verejnosť pochopí," dodává Peter Spitzkopf ml. ze Štátnych lesov TANAPu.

Vyhledejte si ubytování


Novinky na váš e-mail

  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru