Závody v krasojízdě na lyžích ukazují historii lyžování

Jak se lyžovalo před sto lety ukáže závod nostalgických lyžařů v T. Lomnici

Jak se lyžovalo před sto lety? To ukáže závod v Tatranské Lomnici.

Lyžování v historickém vybaveníMistrovství sjezdařů v historickém vybavení

Nostalgičtí lyžaři se chystají na svůj 11. ročník Mistrovského přeboru v lyžování sjezdovém na svahu Bukové horyTatranské Lomnici. V sobotu 9. března 2013 v 10 hodin se v dobovém oblečení vydají všichni milovníci historického lyžování na tatranskou sjezdovku a ukážou mistrovské umění na více než 100letých dřevěných lyžích, v kožené obuvi a elegantním „úboru“.

Památka Michala Guhra

Každoroční připomínání začátků lyžování ve Vysokých Tatrách je vzpomínkou na lékaře Michala Guhra, který byl začátkem 20. století vášnivým průkopníkem lyžování na Slovensku. Severskou techniku „krasoježdění“ a sjezdu na chvilku názorně předvedou na trati dlouhé asi 300 metrů v tzv. rukávu na Bukové hoře lyžaři ze Spolku ctiteľov športu lyžiarskeho. Každý účastník závodu je majitelem historického exempláře dřevěných lyží s koženým vázáním, bez kovových hran a s volnou patou a vlastníkem bambusových hůlekc. „Tie moje lyže sú z bazáru, visela na nich ceduľka z depozitu švajčiarskej pošty,“ uvedla Andrea Varadyová ze Spolku ctiteľov športu lyžiarskeho. „Ak by sme mali porovnávať štýl jazdy na drevených lyžiach so súčasnými lyžami, tak sa najviac jazda na drevených lyžiach podobá jazde na bežkách samozrejme dole svahom,“ vysvětlila dále paní Andrea Varadyová.

Odvaha na starých lyžích

Technika lyžování na historických lyžích je o mnoho náročnější, protože noha v botě není pevná a vyžaduje to určitou zručnost. Jízdy na sjezdovce s noblesním provedením budou za dobové hudby, ve stylovém oblečení a s dobovým účesem z 30. let rozhodně zážitkem. Dlouhé sukně, vlněné podkolenky, kloboučky a typické svetry patří už k retro vzpomínkám. Historičtí lyžaři je stále objevují v bazarech, sklepích, na půdách a na burzách. Správný dobový lyžař by neměl zapomínat na perfektní kondiční přípravu a rovněž i na samotnou přípravu lyží, která spočívá v důkladném namazání dřeva kůží ze slaniny, případně obyčejnou svíčkou. „Najlepšou prípravou na historickú jazdu sú bežky alebo niektorým stačí pripraviť sa pohárom horca, či iného nápoja pre odvážnych. Tento ročník bude výnimočný tým, že sa na trati objavia mladšie ročníky aj detských lyžiarov. Predpokladaná účasť je okolo 30 lyžiarov a ďalší sprievod ako nalievači a kibicanti,“ vyjmenovává paní Varadyová.

Zdroj:

Tisková zpráva TMR, a.s.


Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru