Zelené i bílé babí léto

V Tatrách teď vládne léto i zima současně.

O uplynulém víkendu jsme se nejen my těšili do Tater na babí léto. Kdo by neměl rád červeně a žlutě se barvící listí jeřábů a javorů, zlátnoucí modříny nebo travnaté svahy s odstínem mědi? Jenže letošní konec září měl do typického a fotografy ceněného "indiánského" podzimu daleko.

Zatímco v dolních částech horských údolí ještě panovala svěží zeleň, v okolí horských chat už rovnou zavládla zima.

Léto i zima současně

"Neuveritelný september", komentoval v pátek vrtochy počasí jeden z členů personálu Téryho chaty. Sedla v uzávěrech Studených dolin byla už asi týden pod silnou vrstvou sněhu a dvě z pěti Spišských ples pokryla sice tenká, ale víceméně souvislá vrstva ledu. Přesně podle předpovědi se nakonec víkendové počasí přetavilo v krásné slunečné dny, při nichž sníh cca do 2000 m n.m. rychle odtával, ve  vyšších polohách ale dochází k přeměně prašanu na firn a většina sněhu už zde asi do zimy vydrží.

Je proto třeba počítat s tím, že hlavně přes noc se mohou na turistických chodnících vytvářet ledové úseky a  přes den naopak sněhová pole měknou na zrádnou a kluzkou břečku. Níže v  dolinách nebo v okolí Magistrály při tom ale stále chyběly typické barvy babího léta, stromy se tu jen pomalu vzdávají zelených odstínů.

"Barevné" jsou letos i smrky

Barevné odstíny tak tatranským lesům přidal kupodivu hlavně kůrovec. Roztroušené skupiny rezavých a šedohnědých "kůrovcových" smrků se hojně vyskytují při ústí většiny jižních dolin. Vrcholí zpracovávání několika ohnisek kůrovcové kalamity v okolí turistických chodníků, např. mezi Štrbským a Popradským plesem, v Látané dolině, zatímco v  okolí Hrebienku již těžba skončila.

Nedivte se však, že v jádrovém území národních přírodních rezervací těžba neprobíhá - Štátna ochrana prírody zde (tedy v území s nejvyšším stupněm ochrany) dává přece jen šanci prokázat samoregulační schopnosti přírody. Možná řadu turistů překvapí či pohorší pohled na usychající stromy, ale právě národní park a  jeho rezervace jsou zajímavým přírodním jevištěm, kde je možné pozorovat zároveň rozpad i samovolný vznik nového lesa.

Zbývá měsíc do konce sezóny

Dost možná, že ještě barevné babí léto přijde v říjnu. Tatry ostatně stojí za návštěvu i na sklonku sezóny, který je každoročně nabitý různými propagačními akcemi. V sobotu se již např. konal třicátý ročník akce Čisté hory, který opět spoluorganizovali Štátne lesy TANAPu a Správa TANAPu. I letos bylo účastníky nasbíráno přes 600 kg rozličných odpadků, což je zhruba stejné množství, jako v loňském roce.

Ve stejný den proběhl i svátek horských vůdců, zahrnující mimo jiné slavnostní vysvěcení nových horolezeckých lan a cepínů, s nimiž horští vůdci zajišťují bezpečnost svých klientů. V  posledním měsíci letní sezóny pak může návštěvník TANAPu vidět ještě např. tradiční Sherpa rallye (18.10. na trase Hrebienok - Téryho chata), nebo čištění tatranských ples (akce Čisté vody bude následovat předposlední říjnový týden).

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru