Zelený Chopok už velmi brzy

Dobrovolníci budou znovu uklízet pod Chopkem.

Druhý květnový pátek bude pod Chopkom patřit dobrovolníkům. Ti se v pátek 10. května 2019, již po sedmé setkají na oblíbeném akcí Zelený Chopok.


Chopok se chystá na velký úklid

Sjezdovky a jejich okolí budou čistit ze severní i jižní strany a chystá se i výsadba stromků. Na akci je z kapacitních důvodů nutná registrace.

Léto klepe na dveře

K jarnímu období úklid patří. Vědí o tom své i pod Chopkem, kde ještě na Velikonoce lyžaři brázdily svahy. Navzdory faktu, že se sníh ještě všude neroztaje, tak letní sezóna klepe na dveře a přírodě je třeba pomoci. "Po zimnej sezóne nachádzame na zjazdovkách veľa vecí, ktoré tam nepatria. Niektoré lyžiari stratili, iných sa zbavili zámerne. Počas uplynulých ročníkov sme každoročne vyzbierali desiatky vriec odpadu," uvedla brand manažerka střediska Jasná Jana Kňavová. Do loňského podzimního čištění se zapojilo až 308 lidí včetně školáků a posbírali až 8 tun kamení, které výrazně komplikují úpravu sjezdovek. Teď se Liptáci zaměří zejména na odpadky , tak aby pomohly přírodě se co nejdříve zazelenat. Registrace dobrovolníků bude probíhat od 8,00 do 9,00 hod. na obou stranách Chopku.

Bude třeba hodně dobrovolníků

Na severní straně se dobrovolníci setkají při registraci na Bílej Púti při restauraci Happy End. Následně se rozdělí do menších skupinek a budou sázet stromky a sbírat odpadky v okolních vybraných lokalitách. Po shromáždění čeká na všech oběd v restauraci Happy End. Na jižní straně proběhne ranní registrace v lokalitě Krupová. Odtud budou dobrovolníci postupovat sběrem odpadků směrem na Kosodrevinu, kde si společně vychutnají oběd. Organizátoři doporučují dobrovolníkům, aby si přinesli kbelík a pracovní rukavice. Každý z aktivních účastníků získá za odměnu kromě oběda i volný lístek na lanovku v Jasné během letní sezóny 2019. Registrace na akci Zelený Chopok probíhá online na webové stránce www.jasna.sk.

Neuklízí se jen na Chopku, akcí je víc

"Posledný aprílový piatok sme čistili brehy Liptovskej Mary. Potešilo nás nielen to ako sme pomohli nášmu okoliu, ale veľký význam mala edukácia detí a študentov, ktorí sa zapojili. Včera sme mali menšiu akciu tohto charakteru v Jánskej doline. Zajtra chystá veľké jarné upratovanie obec Demänovská Dolina, do ktorého sa zapoja aj deti zo základnej školy a až do nedele budúceho týždňa bude v obci pristavená vlečka na odpad pre dobrovoľníkov, ktorí chcú tiež pomôcť. Aj takýmito príkladmi sa najmä mladá generácia na vlastnej koži učí aké dôležité je správať sa k prírode aj k svojmu okoliu ohľaduplne. Určite budeme v podobných aktivitách v budúcnosti pokračovať, lebo cestovný ruchu musí ísť ruka v ruke s trvalo udržateľným rozvojom," řekla ředitelka Oblastní organizace cestovního ruchu Region Liptov Darina Bartková.

Zdroj:

Tisková zpráva Region Liptov

Zajímavosti

  • Akci Zelený Chopok pořádá společně se střediskem Jasná oblastní organizace cestovního ruchu Region Liptov a použije na jeho realizaci i prostředky z dotace Ministerstva dopravy a výstavby SR ve výši více než 5 000, - €.

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru