Zemřel horolezec Ivan Fiala

Společně s Michalem Orolinem byli jako první Čechoslováci na osmitisícovce.

Ve věku 76 let zemřel horolezec Ivan Fiala. Stal se společně s Michalem Orolinem prvními Čechoslováky na osmitisícovce. Zdolali karakoramský Nanga Parbat.

Ivan Fiala (*25. srpna 1941 - †13. července 2018)

Když před 47 lety zdolali společně s Michalem Orolinem vrchol Nanga Parbat (8125 m n.m.), bylo to 11. července 1971, stali se prvními Čechoslováky na vrcholu osmitisícovky. Dokázali to při druhé československé expedici na tuto horu, kde zopakovali s Michalem Orolinem výstup Hermanna Buhla severozápadním úbočím. Expedici vedl tehdy Tatranec Ivan Gálfy.

Ivan Fiala (kniha: Horolezectví zblízka)

Ivan Fiala byl vynikající horolezec, který jen v Tatrách vykonal stovky výstupů, měl také úspěchy v Alpách, kde mj. vylezl v Dolomitech na Tre Cime di Lavaredo cestu Spigolo Scoiattoli na Cima Ovest. Lezl na mnoha expedicích po celém světě, např. na Pamíru, v Norsku, v Hidukúši, na Aljašce nebo v Andách. V roce 1969 se účastnil expedice v pákistánské části Hindukúše a byl také na obou výpravách čs. horolezců na osmitisícovku Makalu.

Další himálajské expedice

Během první expedice Makalu 1973 se společně s Jozefem Psotkou snažili pomoci umírajícímu Janovi Kounickému, kterého se neúspešně pokoušeli snést. Na druhé výpravě v roce 1976 dosáhl na jižní vrchol Makalu do výšky 8010 m n. m. V 80. letech spoluorganizoval další dvě výpravy na Mount Everest. Byl vedoucím druhé expedice, kdy v roce 1988 po dosažení vrcholu Jozefem Justem ve vichřici zahynuli čtyři naši horolezci. Sestup z Everestu neprežili Jozef Just, Dušan Becík, Peter Božík a Jaroslav Jaško. Ivan Fiala po této velké tragédii skončil s horolezectvím.

Ocenění i od UNESCO

V roce 1982 mu za záchranu mexického horolezce na hoře Aconcagua udělili čestný diplom mezinárodního výboru Fair Play UNESCO. Byl zvolen za čestného předsedu horolezeckého klubu Himalaya 8000. Stal se i předsedou Klubu fair play Slovenského olympijského výboru

Čest jeho památce.

Zajímavosti

  • Jeho dcerou je známá slovenská herečka Zuzana Fialová. Mohli jste ji vidět i v seriálu Záchranáři, který se v Tatrách natáčel.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru