Zemřela legenda Tater Laco Kulanga

Známý chatař a rekordman mezi nosiči se dožil 71 let.

Ladislav Kulanga byl i chatařem na Zamkovského a Skalnaté chatě. Byl držitelem nosičských rekordů. Na jednu z chat vynesl 207 kg náklad.


Laco Kulanga jako nosičská legenda

Ladislav Kulanga byl známý svými nosičskými rekordy! Jako horský nosič vynesl 207,5 kg na Zamkovského chatu, 151 kg na Téryho chatu, 141 kg na Zbojnickou chatu. A ze Skalnaté chaty na Štart snesl neuvěřitelných 211 kg. Toto jsou zatím nepřekonané rekordy, kromě vynášky na Zbojnickou chatu, kterou až teprve předloni překonala vynáška o hmotnosti 148 kg. "Nenosím kvôli tomu, aby som nosil veľké váhy. Nosím sám kvôli sebe. Skúmali mi kĺby. Ani nepoznať, že som celý život nosil ťažké váhy," komentoval svoje rekordy málomluvný muž.

Život spojil s horami

Poprvé si naložil na záda vynášku jako 19 letý v roce 1968 a vyrazil s ní na nynější Zamkovského chatu, tehdy pojmenovanou Chatu kpt. Nálepku. Jako atlet a hokejový brankář to zvládl dobře. "Naložil som si hneď okolo 80 kíl a nemal som s tým problém," vzpomínal. Nosil do poslední chvíle, ještě nedávno ho bylo vidět s krosnou. O té vždy říkal, že mu přinášela do života klid. "Ja som dosť tichý, každý si myslí, že som naštvaný. Ale ja si myslím, že slová sú niekedy tak zbytočné, načo stále vykladať. Tá čistota, vynáška a znáška, pohľady do doliny mi dajú oveľa viac ako reči. Je to veľká sila," prozradil v rozhovoru pro Podtatranské noviny Laco Kulanga.

Chatařem na Skalnaté chatě

Nejvíce ho z poslední doby Tatranci vnímají jako chataře ze Skalnaté chaty. Zapsal se nesmazatelně i do dějin těchto tatranských staveb. Na ruinách původní chaty postavil obnovenou Skalnatou chatu, kterou i spravoval. Žezlo chataře po něm přebral jeho syn Pavol.


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru