Zkolaudují letos Chatu pod Rysmi?

Zdá se, že na sklonku léta Viktor Beránek otevře novou chatu.

Zimní spánek potrvá pod Rysmi ještě skoro 6 měsíců, ale už teď je zřejmé, že se letos v létě opravdu stavba dokončí a bude možné chatu zkolaudovat. Potvrzují to slova Igora Kollera z JAMESu i chataře Viktora Beránka v médiích. Co ale chatu trápí stále? Peníze.

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Shání se 160 tisíc

Dokončení chaty vyžaduje stále ještě hodně finančních prostředků. Je potřeba ještě dokončit vnitřní prostory chaty, protipožární ochranu, odpady a obklady. Po upřesnění rozpočtu je nutné sehnat částku 160 tisíc €. Dát dohromady takový balík nebude pro majitele chaty jednoduché. Proto znovu JAMES podpořil výstavbu chaty vydáním tzv. „ubytovacích průkazů“. Kdo koupí známku za 100 € může počítat s průkazkou na nocleh na chatě na dva dny s polopenzí. Dobrá nabídka, co říkáte? Jen pro zajímavost, první vlna známek na podporu chaty vynesla přibližně 14 400 eur a to ještě není konečná suma. Zdroje JAMESu a KST jsou hodně omezené.

Každá pomocná ruka dobrá. A finančních darech to platí taky

„Chata je asi z 80-percent hotová. Je pod strechou, z veľkej časti je už dokončený aj interiér chaty. Chýbajú ešte nejaké stropy, podlahy. Vidím to ešte na jedno celé leto,“ uvedl pro SITA chatař Viktor Beránek. Kromě dokončení chaty bude určitě nutné ještě také pořádně uklidit staveniště, kde bude ještě hodně stavebního odpadu. Tady určitě pomůžou dobrovolníci, jako tomu bylo při odklízení spáleniště Zbojnické chaty. Nová Chata pod Rysmi bude v porovnání s původní hodně odlišná. Na plechový kabát v alpském stylu si je třeba zvyknout. Ale uvnitř bude chata určitě o mnoho útulnějšípohodlnější. V tom kromě zateplení pomůže i nová kachlová pec. Na tu se skládají dobrovolníci postupně po stovkách eur. Už je jich víc než bude nakonec kachlí (dárců je nyní už 167), takže chatař dumá nad tím, kam se jmény. Teď už se všechna na kachle nevejdou! Ale spát na peci budou moci zdarma.

O výhled nepřijdeme

Viktor Beránek slibuje, že se postará i o zachování nevšedního panoramatického záchodu. Občas sice hrozí lavinové nebezpečí, když jdete na záchod, a je proto třeba vyrazit s pípákem, v mačkách a s cepínem, ale pro tenhle případ už bude v chatě nouzové chemické WC. Viktor je jinak připraven bránit kadibudku vlastním tělem, aby hosté nepřišli o báječný výhled do Mengusovské doliny.

Zdroj:

Tisková zpráva SITA - Webnoviny.sk, SHS JAMES

Zajímavosti

  • novou chatu proti lavinám má ochránit výrazný náběhový štít. Laviny tak objekt pouze přeletí, neopřou se do chaty plnou silou. Navíc proti projektu byly zesílené železobetonové věnce kolem obvodu chaty.
  • chata není postavená v ideální poloze, kromě lavin ji ohrožují i problémy s vodou. Bude třeba dobudovat také zásobníky na vodu.
  • velký dík patří sponzorům, mezi kterými figurují také dodavatelské firmy nebo také třeba Český horolezecký svaz a velké množství drobných dárců.

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru