Bolavá kolena

Každý to zná. Někdy prostě neuděláte ani krok.

Vrcholová kniha přinesla vděčné téma turistů. Známe to asi každý, bolesti kolenou při a po horských túrách. Tento problém je docela rozšířený a tak určitě stojí za pozornost.

A protože nejsme lékaři, nezbývá nic jiného, než se ponořit do literatury. Možná nějaký lékař naše informace rád doplní.

Odstrašující případ

K článku mě vyprovokovala reakce ve vrcholové knize. Vyřešit bolesti kolen užíváním Ibalginu před a v průběhu túry. To je naprosto špatné řešení! Únava a bolest je dokonalý ukazatel, že se v  našem organizmu děje něco špatného.

Užitím utlumujícího léku tento ukazatel vyrušíme a můžeme si způsobit závažnější zdravotní komplikace! Koleno je největší a nejsložitější kloub v lidském těle a  tlumící preparáty jsou v tomto případě vhodné pouze pro mimořádné situace (abychom se dostali z hor bezpečně a bezbolestně dolů = k  lékaři).

Proč kolena bolí?

Bolesti kolenou může způsobovat několik příčin. První je samozřejmě kloubní onemocnění, například artróza. Zde nám pomůže pouze odborník ortoped. Druhým případem může být nedoléčený a nebo vůbec neléčený úraz. Stačí si vzpomenout, co jsme v poslední době dělali. Třeba na pád na lyžích, kdy to v koleni cuklo a potom pár dní pobolívalo. I takové drobné poranění vazů nebo menisku se může po půl roce ozvat. Turistika v horách zvláště s  těžkým batohem je přeci jenom velké zatížení na kolení kloub.

Vždy je lepší i s drobnou bolestí po úraze navštívit odborníka. Třetí možností je jakékoli jiné onemocnění, oslabený organismus může selhat např. v nejpřetěžovanějším místě, tj. v kolenním kloubu. Opět stačí trochu vzpomínat. Nebyl jsem při odjezdu na hory nějak unavený, nastydlý, přepracovaný apod.?

Nejčastější důvod

Čtvrtým a zcela jistě nejčastějším důvodem bolesti je přetěžování kolenního kloubu. Na vzniku těchto potíží se může podílet nevhodný styl chůze, vliv chladu a vlhkého oděvu, nevhodná konstrukce batohu a v nepolední řadě nedostatečný trénink. Unavené a netrénované svaly nechrání kloubní chrupavku před nárazy. Kolenní klouby jsou vystavené velkému zatížení, které dosahuje až 20 kN!

Stačí se opět zamyslet. Pro kolena, která po většinu roku prosedí v kanceláři a domů se svezou autem či MHD je vysokohorská turistika jistě nečekaným překvapením.

Prevence

Zařazením vhodného tréninku do životního stylu můžeme bolesti kolen při túrách odstranit. Samozřejmě je-li člověk zdráv a zatěžuje kolena s rozumem. Pro prevenci platí tyto zásady:

 • Při sestupu "sestupovat" chůzí a nesbíhat svahy.
 • Vystupovat i sestupovat malými kroky, co největším počtem kroků, nezkracovat zatáčky. Pro sestup jsou vhodné dlouhé serpentiny.
 • Používat vhodnou turistickou obuv s podešví se schopností tlumit nárazy.
 • Používat teleskopické hůlky.

Vyhledejte si ubytování


Novinky na váš e-mail

 • Slovakia.travel
 • Horská záchranná služba
 • Union Pojišťovna
 • Liptov
 • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
 • Slovakia Tatry
 • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru