Pohyb v národních parcích

Základní pravidla, která stanovují řád Tatranského národního parku, stanovila vyhláška Krajského úradu v Prešově ve smyslu zákonů Národnej rady Slovenské republiky č. 287/1994 Z.z. a č. 222/1996 Z.z.

Pravidla jsou určena vyhláškou

Vyhláška je k dispozici na internetu , najdete ji na webu TANAP.org v plném znění.

Vymezuje základní pojmy, podmínky využívání území v parku, dozor, sezónní uzávěry chodníků, pohyb po značených turistických cestách, horolezectví, sportovní aktivity a další činnosti v území. Pravidla stanovená ve vyhlášce vycházejí ze zákona o ochraně přírody a krajiny (č. 543/2002 Z. z.). Některá pravidla ve vyhlášce (např. o pohybu psů v národním parku) byla novelami upravena.

Parkovné

U vstupu do tatranských dolin zpravidla bývá parkoviště. V osadách jsou to městská parkoviště nebo obecní či soukromé plochy. Na všech se platí parkovací poplatky (denní). V zimě bývají parkoviště zdarma.

Pravidla v Polsku

Tatry leží na území dvou samostatných států Slovenska a Polska (státy jsou členy Evropské unie), proto se setkáte i na polské straně s pokyny pro návštěvníky Tatrzańskiego Parku Narodoweho (TPN). Návštěvní pořádky se však příliš neliší, v našem článku uvádíme postatné informace z obou parků .

Vstupné v TPN

V TPN se platí vstupné do národního parku (nový ceník platný od 1.3.2014) u bran do parku v jednotlivých dolinách. Aktuální ceny a místa prodeje najdete na webu Tatrzańskiego Parku Narodoweho. Vstupné je po celý rok stejné, 1 den vás vyjde na 5 zł, 7 dní na 25 zł. Děti a skupiny turistů mají slevu.

Parkovné

Na vybraných záchytných parkovištíchTPN v ústí dolin se platí parkovné. Ceník parkovného je dostupný na webu správy parku. Cena za den parkování osobního automobilu se pohybuje od 10 do 20 zł dle parkoviště.

Galerie

TANAP a TPN

© Tatry.cz
Celá galerie

Datum publikování: 24.6.2011

Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru