Na bezpečnost lyžařů v Tatrách dohlíží skipatrola

Bílá hlídka na lyžích ukazuje pravidla lyžování přímo na sjezdovce.

23.12.2014 8:26  |  Zpráva  |  Libor Bolda
Zobrazit na mapě (49°9'57.9640"N, 20°16'9.9082"E)
Print Comments

V lyžařských střediscích v Jasné v Nízkých Tatrách a v Tatranské Lomnici dohlíží na bezpečnost lyžařů skipatrola. Tzv. bílá hlídka na lyžích anebo skipatrol se na tatranských svazích pohybuje denně s cílem výchovy a zvýšení bezpečnosti lyžařů na sjezdovkách, kontrolují i výuku lyžařských kurzů a komunikují s obsluhou zasněžování. Skipatrol by chtěla být vzorem pro ostatní.

Skipatroly v Jasné (foto: Juraj Meško)Eliminace neslušného chování kontrolami

Každoroční zkušenosti s nedisciplinovanými lyžaři se v Jasné daří už několik let eliminovat právě díky hlídkám skipatrol. Legislativa sice takový způsob kontrol na sjezdovkách nezná, ale přesto se společnost Tatry mountain resorts, a.s. rozhodla hlídky ve střediscích zřídit. Po loňské zkušenosti z Jasné bude bílá hlídka i na svazích v Tatranské Lomnici.

Hlídka bude mít práci

Službu skipatrola tvoří vždy dvojice zaměstnanců TMR, kteří jsou zároveň vynikající lyžaři. Denně dohlíží na dodržování základních pravidel bezpečného lyžování na sjezdovkách, monitorují situaci zasněžování přímo v terénu, vychovává lyžaře, upozorňuje je, aby nestáli uprostřed sjezdovky a neseděli za horizontem, pomáhá jim zorientovat se ve středisku, spolupracuje s Horskou záchrannou službou při kolizích lyžařů, stará se o dodržování standardu kvality střediska a upozorňuje posledních opozdilce na sjezdovkách, aby z nich po 16. hodině sjížděli pryč, jinak jim hrozí srážka s rolbou o ukotvené lano. V případě, že lyžaři nedovedou respektovat pravidla a svým chováním ohrožují bezpečnost dalších návštěvníků, pak jim patrola udělí tzv. Červenou kartu s pravidly FIS. Pokud agresivní a bezohledný lyžař nebude akceptovat tzv. Bílý kodex, tj. pravidla chování lyžařů a snowboardistů na sjezdovkách a ani po vyzvě skipatroly nezpomalí, bude nebezpečnému lyžařovi skipas do střediska zablokován.

Pozor na překážky

Patrola dohlídne i na bezpečnostní prvky na trati. Všechny pevné překážky - sněžná děla, tyče a podpěry musí být opatřeny bezpečnostními matracemi, sítěmi a varováním. Skipatrol kontroluje označení sjezdoviek podle typu náročnosti tratě, ale také další orientační mapy a směrovky.

Bílý kodex platí pro každého

O situacích s nedisciplinovanými lyžaři hovořil i ředitel horských středisek TMR Dušan Slavkovský: „Každý lyžiar by mal ovládať Biely kódex, teda pravidlá správania sa na svahu. Ak sa v našich strediskách stretneme s nedisciplinovaným lyžiarom, ktorý navyše ohrozuje svojou jazdou ostatných, Skipatrol vyzve, napomenie a usmerní nebezpečného lyžiara. Ak sa situácia opakuje, na bezohľadných lyžiarov použijeme reštrikčné opatrenie a v krajnom prípade mu skipas jednoducho zablokujeme. Na Slovensku žiaľ nie je zákon, ktorý by vyžadoval pohyb lyžiarskej hliadky na zjazdovkách. Preto našu tatranskú hliadku na lyžiach vnímame ako ďalší krok k zlepšeniu kvality ponúkaných služieb a k zvýšeniu bezpečnosti lyžiarov, ktorá je prvoradá.“

Zdroj:

Tisková zpráva TMR, a.s.

Zajímavosti

  • Pravidlá chování na sjezdovce tzv. Bílý kodex obsahuje: ohleduplnost k ostatním osobám na sjezdovce, ovládánie rychlosti a způsobu jízdy, volba směru, předbíhání, vjezd na sjezdovku, zastavení a stání, výstup a sestup po sjezdovce, dodržování označení, poskytnutí pomoci, bezpečnost lyžařské výstroje atd. Podrobně na www.jasna.skwww.vt.sk.

GPS souřadnice: (49°9'57.9640"N, 20°16'9.9082"E)

Vyhledat ubytování v okolí

Print Comments
Hodnocení:
1 2 3 4 5

Tagy: Jasná, Lyžování, Sjezdové lyžování, Tatranská Lomnica,


Související články

Kompletní články
Stránka: 1 2 3 4 5 »

Související ubytování


Sdílej tento článekKomentáře ke článku

Přidat nový komentář
Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
Žádné příspěvky. Buďte první!

Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

Ukázat mapu

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru