Na Slovensku je poprvé více jak 1000 kamzíků

Populace kamzíků roste už 10 let. Letos je nových kusů 203.

Populaci kamzíků se v Tatrách daří. Potvrdilo to další podzimní sčítání. Před další zimou se na slovenské straně pohybuje 1018 kusů, v Polsku je dalších 371. Nejpočetnější stáda se pasou v Belianských Tatrách.

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Letošní sčítání přineslo sumu 1389

Populace kamzíka horského tatranského (Rupicapra rupicapra tatrica, Blahout, 1972) roste, a to už přes deset let. Další důkaz přineslo podzimní sčítání, které proběhlo v uterý 21. října po celých Tatrách. Během slunečného dne si sčítači zapsali v přirozených lokalitách výskytu celkem 1389 kamzíků, což je o 203 kamzíků více než loni. Přitom z celkového počtu kamzíků bylo 128 kamzičích mláďat. Na slovenské straně Tater se páslo 1018 kamzíků, na polské 371 kamzíků. Vliv na tento stav má nejen péče ochranářů a lesníků, ale pravděpodobně i mírnější zima.

Pomájí jim i lidé

Prežít zimu v tatranských podmínkách je pro kamzíka velmi náročné. Každoročně se proto počítá s určitými ztrátami. Nejen kvůli lavinám, povětrnostním podmínkám či člověku, ale i kvůli predátorům tohoto vzácného živočišného druhu. „Kamzík, ako každá iná zver, pudovo cíti, ako sa má na zimu pripraviť. Preto pokiaľ je na jeseň dostatok paše a kamzík nie je pri nej rušený, tak sa vykŕmi natoľko, aby jeho tukové zásoby a to čo si počas zimy nájde stačilo na to, aby zimu prežil. A straty, ktoré sú každý rok, by mohli opätovne vykryť jarné prírastky. Pokiaľ neprídu neskoré mrazy a snehy,“ vysvetluje Jozef Hybler, zoolog Státních lesů TANAPu. V případě velmi tuhé zimy se kamzíci stěhují do nižších poloh, kde pro ně lesníci připravují krmivo v podobě sušených jeřabin a soli. „Ak na tradičných miestach, kde sa zver v tomto období koncentruje, nachádza jarabinu a soľ, je to pre ňu určite veľká pomoc a takéto miesta navštevujú kamzíky pravidelne,“ dodává Jozef Hybler.

Vliv turistiky nelze přejít

Velikost kamzičí populace v Tatrách ovlivňuje více faktorů. Kromě přírodních, těžko předvídatelných a ovlivnitelných klimatických změn je třeba připočítat i návraty zimy v jarním období, kdy přicházejí na svět mláďata kamzíků. Velikost kamzičí populace ovlivňuje i turistika, a to především vysokohorská turistika, horolezectví a skialpinismus. A to je důvod, proč se věnuje velká pozornost kamzíkům přímo v terénu a při informovanosti a výchově návštěvníků parku.

Sčítání pokryje celé hory

Na počítání kamzíků v Tatrách se, tak jako každý rok, účastnili na slovenské straně hor desítky zaměstnanců Státních lesů TANAPu, Správy TANAPu, členové základní organizace Slovenského svazu ochránců přírody Vysoké Tatry a lesníci měst Kežmarok a Spišská Belá. Na polské straně se pohybovali pracovníci polského Tatranského národního parku (TPN). Podzimním sčítáním se zaznamená kmenový stav kamzičí populace před zimou. „Súčasný potešujúci stav je rekordným za uvedené obdobie. A toto medzinárodné spočítanie je najstaršou formou spolupráce na celom svete pri tomto charaktere činnosti,“ dodává spokojený Jozef Hybler.

Zajímavosti

  • Nejpočetnější stáda dlouhodobě žijí v Belianských Tatrách.
  • Během sedmapadesátileté řady sledování populace bylo nejméně kamzíků ke konci 90. let minulého století, kdy počet klesl pod 300 kusů.

  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru