Sbírají se šišky jedlí

Šišky jedle se sbírají ještě zelené, aby z nich semínka nevypadla.

7.10.2013 8:11  |  Zpráva  |  Libor Bolda
Zobrazit na mapě (49°12'35.5857"N, 20°19'33.6101"E)
Print Comments

Do vrcholků stromů, a to zejména jedlí, se vydávají stromolezci, kteří sbírají ještě uzavřené šišky jedlí. Ze semen dokážou lesníci připravit další sazenice pro obnovu kalamitních ploch.

Šišky jedle bělokoré - Lenka BurdováSemena pro výsadbu nových stromů

Zabezpečení zdravých semen pro výsadbu stromů v Tatranském národním parku je důvod, proč se do korun jedlí začátkem podzimu vydávají sběrači šišek. „Jedľa biela (pozn. česky jedle bělokoráAbies alba Mill.) je jedným z dvoch tatranských ihličnanov, ktorým sa šišky rozpadajú ešte na stromoch. Preto je dôležité zbierať ich v období, keď je semeno už zrelé, ale šišky sú ešte celistvé, bez známok rozpadu, hoci plodové šupiny šišiek majú ešte miestami zeleno-fialové zafarbenie,“ popisuje situaci v lese Ján Marhefka z odboru péče o lesy Státních lesů TANAPu.

Z minima maximum

V letošním roce nasbírali tatranští lesníci 725 kg šišek jedle bělokoré. Uskladnili je pod střechou ve Středisku genofondu dřevin na Rakúských lúkách ve speciální sušičce, aby se šišky prosušily a následně se z nich vyberou semínka. Z tohoto množství šišek bude přibližně 100 kg semene, z čeho už dokážou lesníci vypěstovat přibližně 300 až 500 tisíc semenáčků jedlí a přibližně stejné množství výsadby schopných sazenic. „Nazbierané a vylúštené semeno jedle bielej ešte v tomto roku vysejeme na výsevných rámoch, aby sme dopestovali semenáčiky. Po dvoch rokoch budú semenáčiky preškôlkované, no a celkom po piatich rokoch budú dopestované voľnokorenné výsadby schopné sadenice,“ dodává Ján Marhefka.

Sbírají se všechny druhy

V uznaných zdrojích semenné suroviny v Tatranském národním parku nasbírali lesníci Státních lesů TANAPu v průbehu září i 15 kg semene javoru klenu a v nejbližším období se zaměří na sběr semene buku lesního. V zimních měsících ze stromů poputují na vylouskání a dlouhodobé uskladnění i semena modřínu opadavého a smrku ztepilého.

Zdroj:

Tisková zpráva ŠL TANAPu

Zajímavosti

  • Šišek jedle bělokoré nasbírali 725 kg, tj. asi 100 kg semínek. Oproti tomu semínka javoru klenu (horský) vážila jen 15 kg.

GPS souřadnice: (49°12'35.5857"N, 20°19'33.6101"E)

Vyhledat ubytování v okolí

Print Comments
Hodnocení:
1 2 3 4 5

Sdílej tento článekKomentáře ke článku

Přidat nový komentář
Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
Žádné příspěvky. Buďte první!

Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

Ukázat mapu

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru