Sezóna začíná! Turistické chodníky podle HZS

Ředitel horské záchranné služby informuje turisty

Ředitel slovenské Horské záchranné služby, Ing. Jozef Janiga, poskytl našemu serveru tiskovou zprávu popisující stav vysokohorského prostředí před novou letní sezónou. Dlouhá zima ovlivňuje její začátek, značené cesty jsou na mnoha místech pod sněhem a stále platí na mnoha místech zimní podmínky.

Vysoké Tatry

Díky nepříznivému počasí a velkému množství nového sněhu se v současnosti nacházejí jeho zbytky už od nadmořské výšky 1500 m. Ve  výškách od 2000 m.n.m to je od 40 do 100 cm nového sněhu a na většině míst pod novým sněhem leží ještě stará firnová pole.

Chodníky k vysokohorským chatám s výjimkou Chaty pod Rysmi jsou prošlapované a schůdné. Turistům doporučujeme použít zimní oblečení včetně pevné obuvi a pro lepší stabilitu je vhodné použít teleskopické hole. Turistické chodníky, které se nacházejí nad chatami ve vysokých polohách včetně sedel a štítů nejsou prochozené a pod sněhem jsou zasypané i umělé výstupové pomůcky (řetězy, kramle).

Pohyb po těchto turistických cestách doporučujeme jen velmi zdatným a zkušeným turistům s vybavením (stoupací železa, cepín, lano).

Západné Tatry

Turistické chodníky v Západných Tatrách jsou po zimě v dobrém stavu. V hřebenových částech se ovšem stále ještě nachází souvislá vrstva sněhové pokrývky. Na hlavním hřebeni se v létě plánuje v  oblasti Pachoľa osadit 20 metrů nových řetězů. Žiarská chata bude během letních měsíců v rekonstrukci, bude fungovat jen občerstvení a pouze nouzové ubytování.

Nízke Tatry

Od výšky 1900 m leží na hlavním hřebeni sněhová pokrývka. Turistické chodníky v oblasti Ramže a Andrejcové jsou stále neprůchodné z důvodu kalamity (polom). Ostatní chodníky jsou schůdné bez větších problémů, včetně mostů. V pásmu lesa se ojediněle vyskytují spadlé stromy, ale lesníci pracují na jejich odstranění.

Doporučuje se pevná obuv, teplé oblečení. O podmínkách pro turistiku se můžete informovat na oblastních centrech HZS Jasná a HZS Tále.

Malá Fatra

Řetěz a chyty (madla) jsou na všech značkovaných turistických chodnících v exponovaných místech jsou v dobrém stavu (po opravě v letech 2005 a 2006). Před letní sezonou nebyly zjištěny žádné závady.

Turistické značkované chodníky jsou průchodné, v  oblasti Suchý jsou na chodnících zbytky kalamity. Chodníky jsou zatím z  větší části plné bláta díky špatnému jarnímu počasí.

Veľká Fatra

Zabezpečení chodníků v oblasti Veľké Fatry je bez závad. Všechny řetězy jsou v pořádku a jsou bezpečné. Co se týká schůdnosti a  průchodnosti turistických chodníků:

  • většina chodníků je průchodná
  • na některých trasách převážně v mladém porostu je množství polámaných větví ze stromů, které zhoršují průchodnost a je nutné je obcházet
  • ve výše položených polohách jsou chodníky poškozené erozí
  • na některých chodnících je značení neúplné a není obnovené, chybí i směrovníky, které způsobují velké problémy s orientací v terénu

Slovenský raj

Všechny turistické značené cesty ve Slovenském ráji jsou schůdné a bezpečné. Před sezónou HZS kontrolovala 220 km značených chodníků, 300 m řetězů, 78 tabulí, 14 mostů a 86 stupaček.

V centru Čingova, na Podlesku, v Pieckach a na Dedinkách byli ve spolupráci s  Národním parkem Slovenský ráj nainstalované informační tabule, kde se doví návštěvníci předpověď počasí a aktuální dění v parku. Pozor, při zhoršeném počasí je třeba počítat se zvýšením stavem vody v  soutěskách, kluzkým terénem, a tím i s nebezpečím úrazu. V posledních letech stále častěji HZS eviduje úrazy související s podceněním túr.

Vyhledejte si ubytování


Novinky na váš e-mail

  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry

Top

↑ nahoru