Sherpa rallye vyhrál Matúš Vnenčák

Oficiálním prvním mistrem světa je Matúš Vnenčák z Téryho chaty.

27. ročník Sherpa rallye vyhrál Matúš Vnenčák z Téryho chaty a stal se mistrem světa.

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

27. Sherpa rallye zná vítěze

Nejen horolezci, horolezkyně a horolezčata, ale také nosiči, nosičky a nosáčata mají svoje akce. 27. ročník populární Sherpa rallye přilákal minulý víkend do Starého Smokovce řadu závodníků i diváků. Magnetem bylo zejména vyhlášení 1. mistrovství světa v horském nošení.

Cílem byla Zbojnička

Tentokrát měli nosiči muži a nosičky ženy cíl svého závodu Sherpa rallye na Zbojnické chatě. Jen děti měli závod kratší, Bejby rallye končila u Rainerovy útulni. Start měly všechny kategorie společný, a to u hotelu Grand ve Starém Smokovci.

Dramatický průběh závodu

Letošní ročník trošku poznamenalo počasí, protože podmínky na trati zhoršoval sníh. Ležel už od rozcestí s magistrálou, a i proto v hangu a v traverzu nad Dlhým plesem měli někteří nováčci i zkušení nosiči s krosnami obtíže. Samotná předpověď už tak hrozná nebyla, a proto se z mlhy u Zbojnické chaty první vynořila ostřílená závodnice Lenka Hiklová z Kamenné chaty. Za prvními třemi ženami došlo k napínavému souboji o první místo v kategorii muži. Pouze "o několik kroků" tentokrát vyhrál Matúš Vnenčák z Téryho chaty, který porazil už pětinásobného vítěze rallye Mikiho Knižku, který reprezentuje Zamkovského chatu. Ten tak přišel o rekordní 6. zápis na listinu vítězů závodu. Třetím v cíli byl Kuro Lipták z Chaty pod Rysmi, obhájce z loňska Filip Zacher byl v cíli sedmý. Do cíle se dostal i zakladatel závodu - chatař z Rysů Viktor Beránek, který se umístil na 35. místě ze 45 závodníků, kteří závod dokončili. Mezi ženami byla konkurence menší, do cíle přineslo 20 kg nákladu 12 žen.

Výsledky byly těsné
Muži (50 kg) Ženy (20 kg)
1. Matúš Vnenčák Téryho ch. 1:50:30 1. Lenka Hiklová Kamienka 1:39:57
2. Miki Knižka Zamka 1:50:37 2. Patrícia Gánovská Zamka 1:43:30
3. Edo Kuro Lipták Ch. pod Rysmi 1:56:58 3. Anna Pažitná Kamienka 1:48:34

Za rok znovu, ale na Kamience

Příští rok se závod přesouvá do Nízkých Tater, cíl bude na Kamenné chatě pod Chopkom. To znamená, že náklad tentokrát poputuje až do výšky 2000 m n.m.