Téryho chata bude ekologičtější

Nové solární panely zajistí na chatě lepší komfort.

Až se během letní túry Malou Studenou dolinou zastavíte na Téryho chatě nebo až zde budete nocovat, všimněte si na jižní fasádě současného způsobu získávání elektrické energie ze slunce. Na podzim totiž stávající solární (fotovoltaické) články nahradí nový systém, který chatě umožní značné zvýšení komfortu.

Energie ze slunce

Na Térynce se jako na první tatranské chatě začalo s využíváním solární elektřiny už před dvěma lety. Chatař Miro Jílek získal pro chatu fotovoltaické zařízení o výkonu 1,2 kW formou sponzoringu od několika českých firem. Technologie v oboru získávávní energie z obnovitelných zdrojů se však velmi rychle vyvíjí a  tak se chystá zavedení nového systému, který umožní významné zvýšení provozního standardu chaty.

Opět se bude jednat o podobný sponzorský dar, tentokrát od Slovenských elektráren v rámci projektu "Energia pre krajinu". Solární panely budou instalovány na celkovou plochu asi 60 m2, výkon fotovoltaických článků se tak zněkolikanásobí, po rekonstrukci by měl dosahovat až 9 kW. Kromě toho dojde na chatě ke kompletní rekonstrukci elektroinstalace.

Zvýšení komfortu i čistší provoz

Jedním z hlavních cílů projektu je samozřejmě ekologicky čistší provoz chaty, neboť v současné době chata solární elektřinou pokrývá pouze potřeby vnitřního osvětlení. Personál tak musí k  výrobě elektřiny často používat také dieselagregátu, ať už pro čerpání vody, nebo pro běžný provoz a svícení při nedostatku slunečního záření. Důležitým záměrem je však také zásadní rozšíření využití elektřiny.

%%full%%

Chatař např. hodlá v kuchyni instalovat mrazničku a mimo jiné tak nabízet i mražené výrobky. Sluneční energie by dále měla ubytovaným umožnit elektrické osvětlení celé chaty a v neposlední řadě by tu pak mělo být možné i dobíjení elektroniky (mobilních telefonů, fotoaparátů apod.) v zásuvkách.

Slunce v Tatrách

Výrobu elektrické energie pomocí fotovoltaického systému umožňují na nejvýše položené chatě s celoročním provozem na Slovensku vhodné sluneční podmínky. Díky velké nadmořské výšce jsou ve Vysokých Tatrách relativně časté klimatické inverze, při nichž v nižších polohách bývá zataženo, ale v horách je jasno. I v případě nepříznivého počasí bude systém zajišťovat pokrytí potřeby elektrické energie chaty, a to na až pětidenní provoz, pomocí akumulátorových baterií.

Rekonstrukce fotovoltaického systému a  elektroinstalace se chystá ještě během letošního roku, podle plánu by to mělo být v září nebo nejpozději říjnu. Letošní léto tedy bude chata ještě nejspíše fungovat v běžném energeticky úsporném provozu, ale návštěvníky už nyní přivítá aspoň nově upravená jídelna. Podle slov M. Jílka je nyní jídelna rozšířená téměř na dvojnásobek, aby se do ní vešlo více hostů. Od příští sezóny si tu pak možná budete moci dopřát i třeba zmrzlinu :-)

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


Novinky na váš e-mail

  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru