V Tatrách léčí krizi slevami

Slevy a nové investice. To má přilákat lidi do hor.

Pro velkou část provozovatelů lyžařských středisek bude letošní zima katastrofou. Návštěvníků hor je tak málo, že takové množství nečekali ani největší škarohlídi. V zimě hospodářská krize udeřila naplno. Jak se tomu v Tatrách brání? Slevami. A dalšími investicemi.

Evidentní pokles návštěvnosti

Začátek sezóny byl v Tatrách velkolepý, nové investice do lanovek a otevření nových sjezdovek sliboval nadprůměrnou zimu. Po Vánocích přišlo kruté zjištění. Ti nejdůležitější, tzn. hosté, nepřijeli. "Podle toho, co avizují ubytovací subjekty, může návštěvnost klesnout až o 50 %," odhaduje ředitel Sdružení cestovního ruchu Vysoké Tatry Peter Chudý. Pokles návštěvnosti je evidentní u Poláků, Čechů, Maďarů, kteří zůstali doma a také u Rusů. Ti dali přednost Alpám.

Ekonomická situace

Lidé šetří, dobře se rozmýšlejí, kde a za co zaplatí. Polský zlotý poklesl vůči euru a maďarský forint je dokonce na historickém minimu. Oslabení se nevyhnula ani česká koruna. Turisté umí srovnávat, stačí se podívat na ceníky a je každému jasné, že celodenní lyžování v Polsku vyjde až o polovinu levněji! Navíc v Polsku je tuzemská dovolená mediálně podpořena. Slovensko se tak pro své sousedy stalo drahou zemí. Tatranská horská střediska už nespasí ani probíhající jarní prázdniny.

%%full%%

Úprava cen

Reakce marketingového lídra, společnosti Vysoké Tatry® (Tatranské lanové dráhy), je rychlá a jasná. Úprava cen. Lyžování v jimi spravovaných střediscích bude od 9.3.2009 podle nového ceníku. Den lyžování s tzv. jarním skipassem vyjde na 13 €. Platný je ve  všech střediscích Vysoké Tatry®. Dá se očekávat, že ostatní se přidají také.

Slevy se netýkají jen lyží, ale také ubytování. Zlevnit chtějí zejména velké hotely (např. v Grandhotelu v T.Lomnici zaplatíte 33  €/noc). Zajímavý bude vývoj cen i v penzionech a privátech. Tatranští podnikatelé začínají připouštět, že jejich služby jsou, například oproti Rakousku, příliš drahé.

Nízké ceny nevyléčí krizi, v Tatrách by se mělo opět stavět

Žádné slevy nikoho před krizí nespasí a svůj účinek mají jen jako náplasti na finanční rány jednotlivých rozpočtů. V Tatrách se chystají další investice, aby se opět o něco přiblížily alpskému standardu.

"Budúca zimná sezóna bude opäť lákať novinkami - v  Tatranskej Lomnici pribudne nová 6 sedačková lanovka s bublinami a  vyhrievanými sedadlami a parkovisko priamo pri zjazdovke, čím opäť stredisko zvýši svoju prepravnú kapacitu a zároveň posilní možnosti parkovania priamo pri stredisku. Jasná Nízke Tatry ako najlepšie stredisko na Slovenku vďaka novej 6 sedačkovej lanovke na Priehybu zase zvýši prepravnú kapacitu strediska a skrátením čakacích dôb sa posunie bližšie k alpským rezortom. Pripravená je aj investícia do zasnežovania zjazdovky Turistická v dĺžke viac ako 1,5 km. Výška investícií do horských rezortov v tomto roku presiahne 20 miliónov Euro," říká marketingová ředitelka Katarína Šarafínová z resortu Vysoké Tatry®.

Napište nám do diskuze, co si o tom myslíte. Pomůže půl miliardy korun ke zmírnění krize? Kde je podle vás řešení?

Vyhledejte si ubytování


Novinky na váš e-mail

  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru