V Tatrách léčí krizi slevami

Slevy a nové investice. To má přilákat lidi do hor.

25.2.2009 23:36  |  Zpráva  |  Libor Bolda
Zobrazit na mapě (49°9'57.4809"N, 20°16'8.4053"E)
Print Comments

Pro velkou část provozovatelů lyžařských středisek bude letošní zima katastrofou. Návštěvníků hor je tak málo, že takové množství nečekali ani největší škarohlídi. V zimě hospodářská krize udeřila naplno. Jak se tomu v Tatrách brání? Slevami. A dalšími investicemi.

Evidentní pokles návštěvnosti

Začátek sezóny byl v Tatrách velkolepý, nové investice do lanovek a otevření nových sjezdovek sliboval nadprůměrnou zimu. Po Vánocích přišlo kruté zjištění. Ti nejdůležitější, tzn. hosté, nepřijeli. "Podle toho, co avizují ubytovací subjekty, může návštěvnost klesnout až o 50 %," odhaduje ředitel Sdružení cestovního ruchu Vysoké Tatry Peter Chudý. Pokles návštěvnosti je evidentní u Poláků, Čechů, Maďarů, kteří zůstali doma a také u Rusů. Ti dali přednost Alpám.

Ekonomická situace

Lidé šetří, dobře se rozmýšlejí, kde a za co zaplatí. Polský zlotý poklesl vůči euru a maďarský forint je dokonce na historickém minimu. Oslabení se nevyhnula ani česká koruna. Turisté umí srovnávat, stačí se podívat na ceníky a je každému jasné, že celodenní lyžování v Polsku vyjde až o polovinu levněji! Navíc v Polsku je tuzemská dovolená mediálně podpořena. Slovensko se tak pro své sousedy stalo drahou zemí. Tatranská horská střediska už nespasí ani probíhající jarní prázdniny.

Úprava cen

Reakce marketingového lídra, společnosti Vysoké Tatry® (Tatranské lanové dráhy), je rychlá a jasná. Úprava cen. Lyžování v jimi spravovaných střediscích bude od 9.3.2009 podle nového ceníku. Den lyžování s tzv. jarním skipassem vyjde na 13 €. Platný je ve  všech střediscích Vysoké Tatry®. Dá se očekávat, že ostatní se přidají také.

Slevy se netýkají jen lyží, ale také ubytování. Zlevnit chtějí zejména velké hotely (např. v Grandhotelu v T.Lomnici zaplatíte 33  €/noc). Zajímavý bude vývoj cen i v penzionech a privátech. Tatranští podnikatelé začínají připouštět, že jejich služby jsou, například oproti Rakousku, příliš drahé.

Nízké ceny nevyléčí krizi, v Tatrách by se mělo opět stavět

Žádné slevy nikoho před krizí nespasí a svůj účinek mají jen jako náplasti na finanční rány jednotlivých rozpočtů. V Tatrách se chystají další investice, aby se opět o něco přiblížily alpskému standardu.

"Budúca zimná sezóna bude opäť lákať novinkami - v  Tatranskej Lomnici pribudne nová 6 sedačková lanovka s bublinami a  vyhrievanými sedadlami a parkovisko priamo pri zjazdovke, čím opäť stredisko zvýši svoju prepravnú kapacitu a zároveň posilní možnosti parkovania priamo pri stredisku. Jasná Nízke Tatry ako najlepšie stredisko na Slovenku vďaka novej 6 sedačkovej lanovke na Priehybu zase zvýši prepravnú kapacitu strediska a skrátením čakacích dôb sa posunie bližšie k alpským rezortom. Pripravená je aj investícia do zasnežovania zjazdovky Turistická v dĺžke viac ako 1,5 km. Výška investícií do horských rezortov v tomto roku presiahne 20 miliónov Euro," říká marketingová ředitelka Katarína Šarafínová z resortu Vysoké Tatry®.

Napište nám do diskuze, co si o tom myslíte. Pomůže půl miliardy korun ke zmírnění krize? Kde je podle vás řešení?

GPS souřadnice: (49°9'57.4809"N, 20°16'8.4053"E)

Vyhledat ubytování v okolí

Print Comments
Hodnocení:
1 2 3 4 5

Tagy: Investice, Sjezdové lyžování,


Související články

Kompletní články
Stránka: 1 2 3 4 5 »

Sdílej tento článekKomentáře ke článku

Přidat nový komentář
Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
Žádné příspěvky. Buďte první!

Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

Ukázat mapu

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru